Gümrüklerde sıkı denetim yapılıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin yaptığı operasyonlarda toplam 5 kilo 643 gram kamuoyunda bonzai olarak bilinen kannabinoid maddesinin ele geçirildiğini belirterek, bu miktar ile yüzlerce kilogram sentetik bonzai elde edilebileceğini bildirdi.

Gümrüklerde sıkı denetim yapılıyor

Yazıcı, yurt dışından posta ve kargo yoluyla gelen uyuşturucuya yönelik yapılan operasyonlara ilişkin bilgi verdi.


Bakanlık olarak narkotik madde kaçakçılığıyla mücadeleyi, son zamanlarda kullanımı artan sentetik uyuşturucular konusuna yoğunlaştırdıklarını ifade eden Yazıcı, bu kapsamda, özellikle gençleri tehdit eden bonzai adlı uyuşturucu madde ile mücadele etmek üzere Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü analiz ve operasyon ekiplerinin koordinasyonunda İstanbul’da kargo ile gönderilen uyuşturucular konusunda geçtiğimiz günlerde koordineli bir çalışma başlattıklarını belirtti.

Yazıcı, bu kapsamda bakanlığın merkez operasyon birimi, İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğümüz personeli, İstanbul Uluslararası Posta İşletme Merkezi görevlileri ve bu merkezde görevli gümrük muayene memurunun katılımı ile bir ekip oluşturulduğunu kaydetti.

Posta işleme ve hızlı kargo merkezlerinde işlem gören paketlerin bakanlığın veri analizi personeli tarafından incelendiğini, oluşturulan profiller neticesinde şüpheli görünen paketlere ilişkin bilgilerin operasyon ekiplerine yönlendirildiğini ve ekipler tarafından narkotik dedektör köpekler vasıtasıyla kontrol edildiğini belirten Yazıcı, şu bilgileri verdi:

"Yapılan kontroller esnasında dedektör köpeklerin tepki verdiği paketlerde gerçekleştirilen incelemelerde, farklı paketler içerisinde farklı miktarlarda toplam 5 kilo 643 gramı sentetik uyuşturucu ve 844 gramı esrar olmak üzere toplamda 6 kilo 487 gram narkotik madde tespit edilmiştir. Bu maddelerden 5 bin 643 gramı kamuoyunda bonzai olarak bilinen ve bir tür sentetik uyuşturucu olan kannabinoid maddesidir.

Yapılan tespitler sonunda paketlere el konulmayıp nihai alıcıları tespit etmek üzere İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğümüzce alınan savcılık talimatı çerçevesinde koordineli olarak operasyon başlatmıştır. Paketler alıcılara teslim edilmek üzere posta memurlarına verilmiş, alıcılar paketi teslim aldıklarında İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğümüz personeli tarafından gözaltına alınmıştır.

Yapılan operasyon neticesinde gözaltına alınan şüpheli şahsın İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğümüz personeli tarafından yapılan sorgusunda, eşyayı para karşılığı başka bir şahsa teslim etmek üzere aldığını söylemesi üzerine, para karşılığı malı taşıma işini üstlenen 2, 3 ve 4. kişiler suçüstü yapılarak yakalanmış, bu kişiler arasında bağlantıyı sağlayan 5. kişi de çalıştığı iş yerinde yakalanarak gözaltına alınmıştır. Ayrıca yapılan operasyon kapsamında uyuşturucu madde alışverişinde kullanılmak üzere bulundurulan toplam 25 bin 650 liraya el konulmuştur.Kaçakçılık olayına karışan 5 kişi sevk edildikleri Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından mahkemeye sevk edilmiş, mahkemece tutuklanan şahıslar gümrük muhafaza ekiplerimiz tarafından Metris Cezaevine teslim edilmiştir. Ele geçirilen sentetik kannabinoid maddesinin incelenmesi sonucu, bu miktar ile yüzlerce kilogram sentetik bonzai elde edilebileceği ve piyasaya sürülecek ürünün tahmini değerinin 1 milyon lira olduğu anlaşılmıştır. Üretilebilecek bonzainin miktarı düşünüldüğünde gerçekleştirilen yakalamanın toplumumuz açısından ne kadar önemli olduğu anlaşılacaktır. Bonzainin neden olduğu ölümler dikkate alındığında bu vesileyle onlarca gencimizin hayatını kaybetmesi engellenmiştir."

Bakan Yazıcı, yurt dışından posta ve kargo yoluyla gelen uyuşturucu maddelerin ticaretinin önlemesi ve bu yola tenezzül eden kişilerin yakalanması için çalışmalarının artarak devam edeceğini vurgulayarak, bakanlık olarak, uyuşturucu kaçakçılığını bir insanlık suçu saydıklarını ve uyuşturucu kaçakçılığının her türü ile ilgili mücadelenin ulusal ve uluslararası düzeyde etkin bir şekilde sürdürdüklerini ifade etti.

Hayati Yazıcı, vatandaşların da rastladıkları her türlü kaçakçılık olayını ücretsiz olan Alo 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı'na bildirimde bulunarak bu mücadeleye katkıda bulunabileceklerini belirtti.
Hayati Yazıcı

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2014, 06:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER