Yayla Bal’ı neden değerlidir!

Yöremizin yaklaşık 2500-3700 rakımlı yaylalarımızda endemik bitki çeşitliliği bakımdan çok zengindir.

Yayla Bal’ı neden değerlidir!
Fotoğraflar ; Ali Akyıldız
Dünyanın birçok çevre kuruluşu tarafından korunması gereken alan olarak belirlenen ve binlerce çeşit canlının yaşadığı Fırtına Vadisi ve yerleşme alanları binlerce endemik bitki ve çiçek türünü bünyesinde barındırdığı için özellikle arıcılık yapanlar için son derece önemli bir merkez konumundadır.
Buralarda üretilen Bal’lar tamamen organiktir.
30 yıldır Arıcılık yapan Hemşin’in Ortaköy Mahallesinden Yusuf Coşkun ile Kale Yaylasında Kovanlarının yanında sohbet ettik.
Coşkun “ 30 yıldır bu işi yapıyorum. Kale yaylasında arıcılık yapan ben ve benden başka birkaç kişi kaldı.

Zaten son yıllarda iklimin bölgemizde elverişli olmamasından dolayı Bal rekoltesi düştü.

Bu yüzden bazı üreticiler bıraktı. Balcılık yapmak için bu yöreler çok uygun.

Am balımızın reklamı yok. Bu yüzden hak ettiği değeri bulamıyor. Biz üreticilerin de kabahati var. Her türlü çiçeğin bulunduğu yaylamızda Bal’ın kilosu 150-200 Tl ye satılıyor. Anzer Bal’ı 980 TL den alıcı buluyor.

Orada bulunan çiçeklerin daha da farklıları bu yöremizde olmasına rağmen Balımız aynı değeri görmüyor. Bizim çiçek balımız birçok hastalığa şifadır. Bunu test ettirdik
” dedi.
    


Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2016, 11:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
aliali
aliali - 7 yıl Önce

büyük imam kat atmişsın hemde bal yok dıyorsun aynın payını ayır garıbanların payınıda ayır kendıne de ayır dıyecksın ne kaldı hepsını karşılıksız veren mevlanın şükrünü unutma hepsı dünya meşgalesı gelır geçer ıyı yaylacılıklar rast gele.

Balcı
Balcı - 7 yıl Önce

güel haber olmuş

SIRADAKİ HABER