Tarih belli oldu.

Daha önce Ordu ve Giresun ortak kullanımı amaçlanarak deniz dolgusu üzerine inşaa edilen havalimanının bir benzeri Rize'de dolgu yoluyla 2015 yılında yapımına başlanacak.

Tarih belli oldu.

Ordu – Giresun Havalimanının ardından Türkiye’de 2. defa deniz doldurularak yapılacak olan ve 2014 yılsonuna kadar yapım ihalesi gerçekleştirilecek Rize Havalimanı’nın 2015 yılı içerisinde temelinin atılacağı öğrenildi.

Çayeli tünel çıkışı ile Pazar ilçesi arasında deniz doldurularak yapılacak olan Rize Havalimanı ile ilgili Ak Parti Rize Milletvekili Hasan Karal yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ekiplerinin daha önce Rize’de havalimanı yapılabilecek 4 alanı da helikopterle havadan incelediğini belirtmiş ve en uygun yerin Çayeli ile Pazar arasında olduğunu ifade etmişti.

Çayeli ile Pazar ilçesi arasında deniz doldurularak yapılacak olan ve toplam maliyeti 520 Milyon TL’yi bulacak Rize Havalimanı ile ilgili Karal, önceki açıklamalarına ilaveten Rize Havalimanı’nın Dünyanın en büyük uçaklarının rahatlıkla inip kalkabileceği bir havalimanı olacağını ve Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlatıldığını, 2014 yıl sonuna kadar Rize Havalimanının yapım ihalesine çıkılmasının planlandığını kaydetti.

Başbakan Recep tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Rize’de teknik ekiplerin 7 aylık fizibilite çalışmaları ile birlikte yaptıkları incelemede karada havaalanı yapılmasının mümkün olmadığını belirten Karal, “Rize – Artvin Havalimanı, her türlü teknik inceleme ile birlikte denizin derinliğinden, rüzgar ölçümlerinden, derelerde meydana gelebilecek sel ve heyelan tehlikeleri ile uçakların iniş kalkışında engel teşkil etmeyecek dağ veya tepe durumuna göre belirlenen yerler arasında en uygun yer olan Çayeli ile Pazar arasında deniz dolgusu yapılarak yapılacaktır.” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2014, 00:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Laz
Laz - 9 yıl Önce

i̇yi tamam pazarlı olarak çok sevindik pazara yapılmasını da bunun neresi rize-artvin havaalanı oluyor.bildiğin rize havaalanı.bari rize artvin havaalanı ismini kullanmayın artvinlilere ayıp oluyor.

SIRADAKİ HABER