Sarp'ta sıkıntı bitmiyor!

Sarp’ta memurlar saç baş yolduruyor.

Sarp'ta sıkıntı bitmiyor!Son yıllarda artan yoğunluk nedeniyle artık geçişleri kaldıramayan Sarp Sınır Kapısı’nda özellikle Türkiye tarafında sıkıntı gün geçtikçe büyüyor. Yeniden modernize edilen Gürcistan tarafında hiçbir sorun yaşanmazken sadece tek bir geçiş kapısı olan ve tüm araçları buradan kabul eden Türkiye tarafında ise kuyruk ve eziyet tepki seslerini de beraberinde getiriyor. Oluşan kuyruklar sırasında bazı gümrük muhafaza memurları tavırları ile zaten gergin olan vatandaşların daha da gerginleşmesine sebep oluyor. Bazı memurların kuyruk esnasında masa üzerine döktükleri çekirdekleri yemeleri büyük tepki topluyor.

KİMLİKLER GEÇİŞLERDE 90 GÜN KALINABİLİYOR

Kimlikle geçiş yapanlar, 90 gün boyunca geçiş yaptığı ülkede kalabiliyor. İki ülke vatandaşlarının kimlik kartlarıyla seyahatleri, yalnızca Türkiye ile Gürcistan arasında geçerli oluyor, üçüncü ülkelere seyahatler için pasaport şartı aranıyor. 90 günden fazla ikamet etmek isteyenler ile turistik amacın dışında seyahat edecek olanlar ise pasaport kullanmakla yükümlü bırakılıyor. İki dilde yazılan form üzerine giriş çıkış damgaları tatbik edilerek karşılıklı geçiş yapan Türk ve Gürcistan vatandaşları, bu belgeleri Türkiye’de ve Gürcistan’da bulundukları süre içerisinde beraberinde taşıyor.
Karadeniz Gazetesi.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2013, 09:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
İSMAİL
İSMAİL - 9 yıl Önce

türkiyenin sahasının hızlı ilerleyişe elverişli olmamasından kaynaklı bi sorun. gürcistan gümrüğü 5 peronda küçük araç çalısırken türkiye de bu 1 tane. memur cekirdeği iş varken yediğini zannetmiyorum

SIRADAKİ HABER