RTEÜ, TÜRK ÜNİVERSİTELERİ ARASINDA 29. SIRA BAŞARISINI YAKALADI

Dünyanın önde gelen yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE), Birleşmiş Milletler (BM)’in dünyanın en temel 17 sorunu ve bunlara çözüm olarak önerdiği sürdürülebilir kalkınma amaçları üzerine yaptığı araştırma sonuçlarını yayınladı.

RTEÜ, TÜRK ÜNİVERSİTELERİ ARASINDA 29. SIRA BAŞARISINI YAKALADI

THE’nin derecelendirmesine göre 94 ülkeden 1.115 üniversitenin değerlendirmeye alındığı listede RTEÜ, 801-1000 bandında yer alarak, toplumsal katkı alanında dünyanın en iyi üniversiteleri listesine adını bir kez daha yazdırdı.

Haber: Bayram Ali Kavalcı

RTEÜ, Dünya Sıralamasında Üç Başlıkta İlk 500 Üniversite Arasında

Son dönemlerde uluslararası sıralama sistemlerinde elde ettiği akademik başarılarla ön plana çıkan RTEÜ, dünya üniversite sıralama listelerinde elde ettiği başarılara bir yenisini daha ekledi. Times Higher Education (THE), bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği Times Etki Sıralaması 2021 (Times Impact Rankings 2021) sonuçlarını 21.04.2021’de kamuoyu ile paylaştı. Üniversitemiz, dünya üniversitelerinin topluma sosyal, ekonomik, kültürel ve ekolojik alanlardaki katkısının, Birleşmiş Milletler ‘in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına (UN Sustainable Development Goals) dayalı ölçütlerle değerlendirildiği Times Etki Sıralamasında (Times Impact Rankings), yedi farklı küresel amaç kategorisinde birçok dünya üniversitesini geride bırakarak listenin ön sıralarına yerleşti.

Bilimsel alandaki istikrarlı ilerlemesinin yanı sıra, topluma hizmeti merkeze alan çalışmalarıyla da dünyada adından söz ettirmeyi başaran RTEÜ, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını (SKA) topluma yayma konusunda dünya üniversitelerinin etkisini ölçmeyi amaçlayan Times Etki Sıralaması 2021 listesinde; “Yoksulluğa Son’’ kategorisinde 401+; “Açlığa Son’’ kategorisinde 201-300; ‘Sağlık ve Kaliteli Yaşam’’ kategorisinde 601-800; ‘‘Nitelikli Eğitim’’ kategorisinde 401-600; ‘‘Sürdürülebilir Şehir ve Topluluklar’’ kategorisinde 401-600, ‘‘Suda Yaşam’’ kategorisinde 201-300 ve ‘‘Amaçlar için Ortaklıklar’’ kategorisinde 1001+ grubunda yer almıştır.

RTEÜ, Times Etki Sıralamasında Türk Üniversiteleri Arasında Ön Sıralarda

Times Higher Education tarafından bu yıl üçüncüsü yayınlanan Times Etki Sıralaması 2021 yılı listesinde Türkiye’den toplam 49 üniversitede girebilme başarı gösterdi. Sıralama listesi Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları bazında ayrıca ele alındığında RTEÜ, Sudaki Yaşam’ alanında Türk Üniversiteleri arasında 5., ‘Açlığa Son’ alanında 6., ‘Sürdürülebilir Şehir ve Topluluklar’ alanında 12., “Nitelikli Eğitim” alanında 15., ‘Yoksulluğa Son’ alanında 19., ‘Sağlık ve Kaliteli Yaşam’ alanında 25 ve ‘Amaçlar için Ortaklıklar’ alanında ise 42. sırada yer almıştır. RTEÜ genel sıralamada ise, RTEÜ Türk Üniversiteleri arasında 29. devlet üniversiteleri arasında ise 16. sırada yer aldı.

RTEÜ, Dünyanın En İyi Üniversitelerinden Biri Olduğunu Bir Kez Daha İspatladı

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Karaman, THE 2021 Etki Sıralaması'nın, dünya genelindeki üniversitelerin Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma amaçlarını gerçekleştirmedeki başarılarını; toplumsal, çevresel ve sosyal gelişmeyle ilgili faaliyetleri üzerinden değerlendiren oldukça önemli bir gösterge olduğunu belirtti.

2020 ve 2021 yıllarının RTEÜ için bir hamle yılı olduğunu vurgulayan Karaman özellikle 'Sudaki Yaşam’ ve 'Açlığa Son', ‘Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’, ‘Nitelikli Eğitim’, başlıklarında dünya sıralamalarında ilk 500 içerisinde yer alarak dünyanın en saygın ve en nitelikli üniversitelerinden biri olduğunu kanıtladı. Üniversitemizin elde ettiği bu başarının, ilerleyen yıllarda artan bir ivmeyle devam

edeceğine inanıyoruz. Başarıda emeği olan akademik ve idari personelimizi kutluyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları

Birleşmiş Milletler üyesi ülkeler tarafından 2030 sonuna kadar ulaşılması amaçlanan bir evrensel eylem çağrısı olan ‘‘Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’’, tüm dünyada açlık ve yoksulluğa son vermek, iklim değişikliği ile mücadele etmek, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak, nitelikli eğitim, sorumlu üretim ve tüketimi yaygınlaştırmak gibi 17 ana başlıktan oluşan sosyal, ekonomik, kültürel ve ekolojik meselelerin çözümü için tüm dünyayı işbirliğine davet etmektedir.

Her biri birbiriyle bağlantılı olan 17 amaçtan oluşan ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşaması için gerekli adımları alt hedefler halinde sunan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, gelecek nesiller için yaşamı sürdürülebilir biçimde iyileştirmek için, küresel boyutta ortaklık ve pragmatizm ruhuyla hareket etmektedir. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusundaki faaliyetleri ile dünya üniversitelerini sıralayan Times Higher Education (THE) ise, bu alanda gerçekleştirilen ilk sıralama olan Times Etki Sıralaması ile üniversitelerin insanlığa, daha iyi ve sürdürülebilir bir yaşama katkı sunmalarını teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER