RTEÜ Rektörü Karaman Rize Ticaret Borsası’nda Sunum Yaptı

RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Rize Ticaret Borsası aylık meclis toplantısında Üniversitemiz hakkında bilgilendirme sunumu yaptı.

RTEÜ Rektörü Karaman Rize Ticaret Borsası’nda Sunum Yaptı
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
01 Mart 2018 Perşembe 12:22

Rektör Karaman RTE Üniversitesinin bugüne kadar yapılan çalışmaları ve mevcut durumunu anlattı.

Karaman"Üniversitemizin yıllar itibariyle öğrenci alan aktif program sayısı, akademik ve idari personel, öğrenci sayısı ve yıllara göre kitap sayılarını veren Rektörümüz, “ Üniversitemizde 2017 yılı itibariyle 44 ön lisans, 39 lisans, 29 yüksek lisans ve 12 doktora olmak üzere toplam 124 diploma programımız; 66 profesör, 71 doçent, 307 yardımcı doçent olmak üzere 444 öğretim üyesi,  42 okutman, 380 araştırma görevlisi, 27 uzman ile toplam 1036 akademik personel, 386 idari personel ve 321 de taşeron firma (güvenlik/temizlik) çalışanı ile toplam 1743 personelimiz bulunmaktadır. Bu akademik birimlerde 7815 ön lisans, 10387 lisans, 1812 yüksek lisans, 166 doktora ve 449 uluslararası olmak üzere toplam 20180 öğrencimiz eğitim öğretim görmektedir. Kütüphanemizde öğrencilerimiz ve akademisyenlerimizin çalışmalarında faydalanabileceği 125.797 basılı kitabımız bulunmaktadır. Elektronik kitaplar ile birlikte kitap sayımız 300.000’i geçmektedir.” dedi.

Akademik başarı ve performans açısından yapılan araştırma sonuçlarını paylaşan Rektör, “ ODTÜ-URAP Araştırma Laboratuvarı’nın akademik başarı ve performans açısından yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre Üniversitemiz, 2017 yılında Türkiye’deki tüm üniversiteler genel sıralamasında 148 üniversite arasında 50. sırada, 102 devlet üniversitesi arasında 43. sırada, 2000 yılından sonra kurulan 77 üniversite arasında 7. sırada, tıp fakültesi olan 74 üniversite arasından ise 40. sırada yer almaktadır. Yine aynı araştırma laboratuvarının sonuçlarına göre ilk defa dünyadaki tüm üniversiteler sıralamasında akademik performans ve başarı açısından ilk 2000 üniversite arasına girmiş ve 1931. sırada yer almıştır.” diye konuştu.

RTEÜ Rektörü Karaman, "TÜBİTAK tarafından yapılan açıklamanın sonuçlarına göre Üniversitemizin desteklenen proje sayısı açısından 2016 yılı sonuçlarına göre tüm üniversiteler arasında 25. sırada, 2000 yılından sonra kurulmuş olan üniversiteler arasında ise 2. sırada yer aldığını" belirtti.

Karaman, yapımı tamamlanan, devam eden ve yapılması planlanan projelerimiz hakkında bilgi verdi: “Üniversitemizin 2013 yılında 169.000 metrekare kapalı alana sahipken, 2017 yılı sonu itibariyle 290.000 metrekare kapalı alana sahiptir. Kongre ve Kültür Merkezi, Güneysu Fizik Güneysu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Merkez Kütüphane, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Ek Bina, Karadeniz Araştırma Gemisi, İlahiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Ardeşen Turizm Fakültesi’nin yapımı tamamlandı ve hizmet vermektedir. 2017 yılında 480 adet lojmanı içeren Sosyal Kampüs, Sahil Dolgusu, Diş Hekimliği Fakültesi, Tıp Fakültesi Simülasyon Merkezi, İslampaşa Camii ve Pazar Ziraat Fakültesi Camii projelerimiz başlamış olup devam etmektedir. Önümüzdeki süreçte Eğitim Fakültesi Ek Bina ve Çevre Düzenlemesi, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Çevre Düzenleme ve Mini Çay Fabrikası, Zihni Derin Yerleşkesi Çevre Düzenleme, Mühendislik Fakültesi Ek Bina, Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Merkezi Araştırma Laboratuvarı gibi projeleri hayata geçirmek istiyoruz.”

Rize ile ilgili Üniversitemizin çalışmalarından da bahseden Rektör Karaman, “Bölgenin temel ürünü olan çay konusunu öncelikli araştırma konusu ilan ettik. Çay Uygulama ve Araştırma Merkezi Kurduk. Çay ile ilgili araştırma gurubu oluşturduk. DOKAP ile çayın kalitesinin geliştirilmesi konusunda iş birliği protokolü imzaladık ve bir buçuk milyonluk proje aldık. Üniversitemiz öğretim elemanları tarafından çay ile ilgili yapılan çalışmaları kitaplaştırdık. Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümümüz Rize Tarihini kitaplaştırıyor. Rize’nin Halk Edebiyatını kitaplaştırıyoruz. Rize Mandalinasını tescil çalışmalarımız devam ediyor. Bunun için bir bahçe kurduk. Türkiye’nin En Büyük Su Ürünleri Müzesini Üniversitemizde kurduk. ÇAYKUR, RTB, Ziraat Odası ile birlikte Organik Gübre çalışması yapıyoruz. Bölgenin Florası ile ilgili ‘Rize İli Çiçekli Bitkiler Polen Atlası’ projesini hazırlayarak DOKAP’a sunduk.” dedi.

Üniversitenin alt yapı ihtiyaçlarını önemli oranda tamamladığını ifade eden Rektör, “ Birkaç eksiğimiz var, onları da önümüzdeki bir iki yıl içinde tamamen tamamlamış olacağız. Bundan sonra eğitim öğretim ile Ar-genin kaliteli olması ve akreditasyon süreçlerine yoğunlaşacağız.” diyerek sunumunu tamamladı.(RTEÜ)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.