Rize tüm yönleriyle ele alındı

Rize İl Özel İdaresinin ‘2017 yılı Faaliyet Raporu ve Kesin Hesabı’ İl Genel Meclisi’nde görüşülerek kabul edildi.

Rize tüm yönleriyle ele alındı

Mehmet Kazancı Başkanlığında toplanan Rize İl Genel Meclisi’nde İl Özel İdaresinin 2017 yılı Faaliyet Raporu ve Kesin Hesabı görüşülerek kabul edildi.

Rize Valisi Erdoğan Bektaş’ın da katıldığı İl Genel Meclisi toplantısının ilk bölümünde İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Salih Kurtuluş, İl Özel İdaresinin 2017 yılı Faaliyet Raporu ve Kesin Hesabına ilişkin sunum yaptı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Kurtuluş’un ardından bir konuşma yapan Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize’nin kalkınması ve hak ettiği yere gelmesi için yapılan tüm yatırımları İl Genel Meclisi üyeleri ile görüşerek, müşterek kararla gerçekleştirildiğini belirterek; “Rize coğrafi açıdan zor bir arazi yapısına sahip. Bu zor coğrafyanın bize en büyük nimeti çaydır. Çay, bölgenin uzun zamandır başlıca gelir kaynağı oldu, olmaya da devam edecektir. Dünyanın en kaliteli çayının, pazar payını arttırmak için gerek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gerekse Çaykur ile birlikte müşterek yürüttüğümüz projelerimiz devam etmektedir” dedi.

Rize Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikaların tamamına yakını 2018 yılı sonuna kadar üretime başlayacağını belirten Vali Bektaş, “OSB’nin tam kapasiteyle üretime başlamasıyla birlikte Rize’nin ekonomisine önemli bir katkı sağlayacak. Küçük sanayi sitesinin de Çiftekavak bölgesine taşınmasıyla birlikte Rize’nin sanayi potansiyelini arttırmış olacağız” şeklinde konuştu.

Son zamanlarda Rize dolgu alanında ‘Kentsel dönüşüm’ konusunun gündeme geldiğine değinen Vali Erdoğan Bektaş, “Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Geçnlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın yakın zamanda Rize’ye yaptıkları ziyaretler esnasında bu konu hakkında detaylı görüşmelerimiz oldu. Dolgu alanı ile ilgili görüş ve projelerimizi bakanlarımıza sunduk.  Projelerimiz bakanlarımız ve bakanlık bürokratlarınca kabul gördü. Şehir Hastanesi projesinin de dolgu alanında yapılması konusunda mutabakat sağlandı. Bu konuda RTE Üniversitesi ve Rize Belediye Başkanlığının yürüttüğü deniz dolgu çalışmalarını da bir bütün içine alarak Rize’yi çağdaş bir görünüme kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

Rize’de çaydan sonra gelen kavram turizm…

Rize’de çaydan sonra, en önemli gelir kaynaklarından birinin de turizm olduğunun altını çizen Vali Bektaş, “Rize’nin turizm konusundaki zenginliklerini saymakla bitiremeyiz. Bu konuda hedeflerimiz var. Hedeflerimize ulaşmak için hep birlikte çalışmalarımıza devam ediyoruz. Katkılarınızdan dolayı siz İl Genel Meclisi üyelerimize de teşekkür etmek istiyorum. Turizm konusundaki en önemli yatırımlardan biri de ‘Yeşil Yol’ projesidir. Proje kapsamında eksik alanları bu sene ihale ederek Trabzon-Arhavi arasında kesintisiz bir bağlantı sağlamayı hedefliyoruz. Bu büyük projelerin yanı sıra turizm altyapısında gerekli çalışmaları yerine getirmez isek; Rize’yi bütünüyle bir cazibe merkezi haline getirmemiz mümkün olmaz ve Rize turizmi belli bölgelerle sınırlı kalır. Bizde bu yüzden Rize’nin tamamını kapsayan ve hiçbir bölgeyi ihmal etmeyen ciddi turizm altyapı çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Çevresindeki ateş çemberine rağmen, Türkiye’nin iç huzurunu sağladığına vurgu yapan Vali Bektaş, “Türkiye, çevresindeki ateş çemberine rağmen iç huzurunu sağlayan bir ülke. Bunca olumsuzluğa rağmen büyük çaplı yatırımlara da imza atan bir ülke. Bu projeler arasında Rize-Artvin Havalimanı ve Ovit Tünelini de sayabiliriz. Bu iki projenin tamamlanmasıyla Rize her anlamda değişecek ve gelişecek” dedi ve Afrin’de yürütülen operasyona katılan Türk Silahlı Kuvvetleri personeline başarı dileklerinde bulunarak, tüm şehitlere Allah’tan rahmet ve gazilerimize de minnettarlığını ifade etti.

Rize Valiliği

YORUM EKLE
YORUMLAR
rizeli
rizeli - 4 yıl Önce

şehir hastanesinin yer seçimi yeniden ele alınmalıdır.dolgu alanında şehir hastanesi olmamalı.simdiki dolgu alanında yapılan yapılar nasıl yıllar sonra yıkılmak adına gündeme alınıyorsa ilerleyen zamanlarda bu hastanede aynı kaderi paylaşacaktır.şehri büyütmenin yolu kamu yatırımlarını şehrin potansiyel gelişme alanlarında yapmaktan geçer.

SIRADAKİ HABER