Rize Pazarlı Nazmi Akın 60 yaşında avukat oldu

Rize’nin Pazar ilçesi doğumlu Nazmi Akın (60), serüvenlerle dolu gençlere örnek olacak hayat hikâyesini genç yazarımız Murathan Ekşioğlu’na anlattı.

Rize Pazarlı Nazmi Akın 60 yaşında avukat oldu

Nazmi Akın; Rize Pazar doğumlu. İlkokulu Pazar Kirazlık ilkokulunda Orta Okulu Pazar Orta Okulunda Liseyi İzmir Namık Kemal Lisesi’nde okuduktan sonra 1978 yılında girdiği Karadeniz Teknik Üniversitesinden 1982 yılında KİMYAGER olarak mezun oldu

Kimyager Nazmi Akın, mesleğinde fabrika müdürlüğüne kadar yükseldi ancak hep hukukçu olma hayali vardı. 2014-2019 arasında ikinci üniversite olarak hukuk okudu. Ankara Hukuk Fakültesi'nden mezun olup bir yıllık avukatlık stajını tamamladı ve 60 yaşında hayaline kavuştu. İş hayatında şimdi ikinci baharı yaşıyor. Evli ve 4 çocuk babası olan Akın "Gençlere tavsiyem, birden çok disiplinde üniversite okumalarıdır. Bugünün dünyasında bu çok kolaylaştı. Hayat, bunları yapmaya yetecek kadar uzun" .dedi

Haber: Murathan EKŞİOĞLU

Rize’nin Pazar ilçesi doğumlu Nazmi Akın (60), serüvenlerle dolu gençlere örnek olacak hayat hikâyesini genç yazarımız Murathan Ekşioğlu’na anlattı.

İLK MESLEĞİM KİMYAGERLİK OLDU

.“Bir süre Özel sektörde kimyager olarak çalıştım. Daha sonra 1988 yılında TMO Afyon Bolvadin’deki Alkaloitleri Fabrikasında kimyager olarak göreve başladım, daha sonra aynı fabrikada Kurum Müdürü olarak göreve devam ettim. Yaklaşık yirmi yıl Genel Müdürlük bünyesinde değişik unvanlarda görev yaptım.”

YARIM KALAN 2.ÜNİVERSİTE HAYATIM

“Nazmi Akın; 1982 yılında Üniversiteden mezun olduktan sonra tekrar 1983 yılında Üniversite sınavlarına girerek İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesini Kazandım. Kaydımı yaptırdıktan bir süre devam ettim ve daha sonra üniversiteye devam etmekten vaz geçerek askerlik görevimi yerine getirmek için askere gittim. Askerlik dönüşü çalışma hayatıma devam ettim.”

AVUKATLIK MESLEĞİNE İLK ADIM HUKUK FAKÜLTESİNDE BAŞLADI.

"Fakat aklımdan hayal ettiğim Avukatlık özlemi hiç çıkmadı. 2011 yılında çıkarılan af yasasından faydalanarak üniversiteye giriş puanımın yüksek olmasının da etkisiyle Hukuk fakültesine kayıt olabilme imkanı da doğunca 2014 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine Kayıt yaptırdım."

VE İLK AVUKATLIK MESLEĞİM BAŞLADI

"2019 yılında mezun oldum ve stajımı tamamlayarak Baro Başkanlığında yemin ederek aklımdan hiç çıkmayan, büyük bir özlemle yapmak istediğim Avukatlık Mesleğine altmış yaşında başladım."

60 YAŞINDA YENİ AVUKAT NAZMİ AKIN’IN HAYALİ VE GENÇLERE ÖNERİSİ

Hedef ve hayalım olarak; “Olabildiğince iyi bir avukat, hukuk adamı olmak ve üstlendiğim görevin en iyisini yaparak müvekkillerin haklarını korumaktır”. Bu işin sırrının; “İnanmak, sevmek ve Kendine güvenmek olduğunu çevremdeki ”bu yaştan sonra okunur mu?” diyenlere kulak asmayarak çok çalışıp bu işi başardım”, Gençlere tavsiye olarak da, “birden çok disiplinlerde üniversite okumak, bu günün dünyasında ve Türkiye’sinde çok kolaylaşmıştır. Hayat ise bunları yapmaya yetecek kadar uzundur. Lütfen bir üniversite veya bir dal ile yetinmeyin. Fırsatları değerlendirin, Amatör ruhla okuyun. Örnek ise oldukça geç kalmış olsam da beni görün diyorum”.

Nazmi Akın’ı Kaçkar53.com ailesi olarak tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER