RİZE, GÜREŞTE 4 OLİMPİYAT ŞAMPİYONU ÇIKARMIŞ BİR İL

Bir dizi ziyaretler ve programlara katılmak üzere bugün Rize'ye gelen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Rize'de düzenlenen Büyük Erkekler Grekoromen Güreş Türkiye Şampiyonası açılış törenine katıldı.

RİZE, GÜREŞTE 4 OLİMPİYAT ŞAMPİYONU ÇIKARMIŞ BİR İL
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Rize Türkiye'de güreş konusunda oldukça başarılı bir konumdadır. Bu anlamda geçmişte benimde federasyon başkanlığını yaptığım bu ata sporu bizler için çok önemlidir. Rize'ye baktığımızda 4 olimpiyat şampiyonu çıkarmıştır. Bu başarı bizler için olduğu kadar bu ülke içinde çok önemlidir. Ayrıca Cumhurbaşkanımızın da desteğiyle 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda büyük başarılar bekliyoruz. Bu millet sizlerden bu bayrağı dünyaya göstermenizi bekliyor. Bütün dünya bunu görmeli. Bu millet nasıl 15 Temmuz'da meydanlara çıkarak darbecilere 'dur' dediyse dünyaya da güreşle sporla aldığı altın madalyalarla gücünü gösterecek. 15 Temmuz'da bunu gördüler, şimdi de görecekler. Hiç kimse bize diz çöktüremedi ve çöktürmeyi aklından geçiremeyecek. Çünkü biz Türk’üz" ifadesini kullandı.

Güreş camiasının, kendisi için ailesi olduğunu ifade eden Bakan Bak, "Nice şampiyonluklar, güzel şeyler gördük. Bayrağımızı göndere çektirdik. Kasımpaşa'da yetiştik. Kasımpaşa'da güreş ayrı bir ekol. Erokspor Kulübünü kurduktan sonra ot minderden şampiyonluklar çıkardık." dedi.

Türk sporuna ve güreşe hizmet etmeye devam ettiğine değinen Gençlik ve Spor Bakanı Bak, "Güreş, Türk milleti için çok önemli. Olimpiyatlarda aldığımız madalyaların büyük bir çoğunluğunu güreşten aldık. Yine güreş, 2016 Rio olimpiyatlarında üzerine düşen görevi yaptı, beş tane madalya aldı. Alınan 8 madalyanın beşini güreş aldı. Şimdi biz güreşten daha çok şey bekliyoruz." diye konuştu.

Bakanlık olarak güreşe daha fazla destek vereceklerini vurgulayan Bak, şöyle devam etti: "İnşallah 2020 Tokyo olimpiyatlarında yeni şampiyonlar istiyoruz. Altın madalyalar istiyor, bunu bekliyoruz. Genç güreşçilerimize söylüyorum, bize Avrupa dünya şampiyonları lazım. Türk bayrağını göndere çektirecek şampiyonlar lazım. Bu millet bunu hak ediyor. Bu millet nasıl 15 Temmuz'da meydanlara çıkarak darbecilere 'dur' dediyse dünyaya da güreşle sporla aldığı altın madalyalarla gücünü gösterecek. Bu millete kimse diz çöktüremez, bu millete kimse boyun eğdiremez. İşte Türk güreşçileri bunu tüm dünyaya anlatmışlardı."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da güreşe çok değer verdiğini, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde güreşin yaygınlaşması ve gelişmesi için çaba harcadığını belirten Bak, "Türk sporunun, güreşin dostu ve hamisi Recep Tayyip Erdoğan'a bizlere verdiği desteklerden ötürü, Türk sporuna kazandırdığı tesislerden dolayı minnettarız. O güreşi çok iyi biliyor." ifadesini kullandı.

Bak, konuşmaların ardından şampiyonayı antrenör koltuğundan bir süre izledikten sonra dereceye giren sporculara madalyalarını verdi.

Rize Valiliği

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2017, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER