Rize'de On Kıta Bir Vatan Temalı Bilgi Yarışması Düzenlendi

Rize Valisi Kemal Çeber, İstiklal Marşımızın kabulünün 100.yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü dolayısıyla çevrimiçi düzenlenen bilgi yarışmasına katıldı.

Rize'de On Kıta Bir Vatan Temalı Bilgi Yarışması Düzenlendi

İl Milli Eğitim Müdürümüz Engin Emen’den yarışma hakkında bilgi alan Vali Çeber, günün anlam ve önemine ilişkin duygularını paylaştı ve öğrencilere günün anlam ve önemine yönelik birer soru yöneltti.

Vali Çeber, günün anlam ve önemine yönelik öğrencilere yaptığı konuşmada; “İstiklal Marşımız; Aziz Türk Milletinin bağımsızlık aşkının, imkânsızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın, azim ve fedakârlıkla verilen kurtuluş mücadelesinin mısralara dökülmüş halidir.İstiklal Marşımız aynı zamanda İstiklal mücadelemizi zafere götüren süreçte, Milli Mücadele ruhunun alevlenmesinde umut ışığı oldu.İstiklal Marşı'mızı yazan Vatan Şairi Mehmet Akif'i tanımadan, Akif'in İstiklal Marşı'mızı hangi şartlarda yazdığını bilmeden İstiklal Marşı'mızı anlamamız mümkün değil. Sevgili gençler, Rize'nin evlatları, sizlerden okumanızı, araştırmanızı ve ülkenin hangi şartlarla kurulduğunu, bu günlere nasıl gelindiğini öğrenmenizi özellikle istiyorum.Bu vesile ile İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100. yıldönümünde, Ay Yıldızlı Bayrak uğruna canlarını feda eden bütün Şehitlerimizi ve Gazilerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere İstiklal Marşı’nı kabul eden TBMM üyelerini ve İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. “ ifadelerini kullandı.

Katılımın yoğun olduğu etkinlik sonrası dereceye giren öğrencilerin 15 Mart 2021 Pazartesi günü Müdürlüğümüzün www.rize.meb.gov.tr adresinden ilan edileceği belirtildi. Aynı zamanda 50 öğrenciye de "Çocuklar İçin İstiklal Marşı Atlası" adlı kitap çekilişle verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER