Rize'de Okuma yazma seferberliği başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Hanımefendi Emine Erdoğan’ın Türkiye genelinde başlattığı ‘Okuma Yazma Seferberliği’ projesinin tanıtım programı İsmail Kahraman Kültür merkezinde gerçekleştirildi.

Rize'de Okuma yazma seferberliği başladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve eşi Hanımefendi Emine Erdoğan’ın Türkiye genelinde başlattığı ‘Okuma Yazma Seferberliği’ projesi kapsamında, Rize’de Vali Erdoğan Bektaş’ın öncülüğünde, İsmail Kahraman Kültür Merkezinde bir tanıtım programı düzenlendi.

Programa Vali Bektaş’ın yanı sıra Rize Belediye Başkanı Prof.Dr. Reşat Kasap, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Karaman, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü, Vali Yardımcısı Abdullah Şen ve daire müdürleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Programın ilk bölümünde, ‘Okuma Yazma Seferberliği’ kapsamında Rize Halk Eğitim Merkezinde açılan kursa katılan Nuran Kasap’ın, proje hakkında ki duygu ve düşüncelerini ifade ettiği konuşmasında; çeşitli nedenlerden dolayı kendisinin okuma yazma öğrenemediğini ve bunun zorluklarını gündelik hayatta yoğun bir şekilde yaşadığını dile getirdi. Yine Halk Eğitim Merkezinde açılan okuma yazma kursuna katılan Melahat Kazdal da yaptığı konuşmada; 3 kız çocuğu annesi olduğunu, kendisinin okuma yazma bilmemesinden dolayı yaşadığı zorlukları onların yaşamaması için üçünün de üniversite eğitimi alabilmesi için ne gerekiyorsa yapacağını belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi Yılmaz’ın ‘Okuma Yazma Seferberliği’ hakkında yaptığı bilgilendirme konuşmasının ardından Rize Valisi Erdoğan Bektaş, yaptığı konuşmada; “Gönül isterdi ki böyle bir kampanyaya ihtiyaç duyulmasın. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımız var. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Hanımefendi bu eksikliği gördü ve böyle bir kampanyaya öncülük etti” dedi.

Bilginin okuyarak öğrenildiğini, yazarak da aktarıldığını belirten Vali Bektaş, “Günümüzde okuryazar olmak artık bir temel ihtiyaçtır. Okuryazar olmayanların günlük rutin ihtiyaçlarını karşılamada bile zorluklarla karşılaştığı bir gerçek. Bu gibi sorunların yaşanmaması ve bütün çocuklarımızın temel eğitimi alması için çeşitli sosyolojik sebeplerden dolayı kısmen boşalan köylerimizi ve mezralarımızı kapsayan taşımalı eğitip programı hayata geçirildi ve devam ediyor. Buna rağmen böyle bir kampanyaya ihtiyaç duyuldu. Bu durum 2018 Türkiye’sine ve yerelde Rize’ye yakışmaz. Bu gerçekler karşısında bizde gerekirse ev ev dolaşarak, okuryazar olmayan bütün vatandaşlarımıza ulaşmayı, onların ‘Okuma Yazma Seferberliği’ projesi çerçevesinde birer okuryazar olmalarını sağlamayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu ve seferberliğe öncülük yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi hanımefendi ile projeye katkısı geçen herkese teşekkür etti.

‘Okuma Yazma Seferberliği’ tanıtım programı, Rize Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri tarafından sergilenen “Üç Nokta” adlı tiyatro gösterisi ile tamamlandı.

Rize Valiliği

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2018, 08:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER