Rize'de Çay Hasadı Toplantısı Yapıldı

Rize'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin'de önümüzdeki günlerde başlayacak olan çay hasadı için Rize Valisi Kemal Çeber Başkanlığında değerlendirme toplantısı yapıldı.

Rize'de Çay Hasadı Toplantısı Yapıldı

Rize Ticaret Borsasında, Rize Valisi Kemal Çeber Başkanlığında düzenlenen toplantıya AK Parti Rize Milletvekili Muhammet Avcı, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Rize Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Rize Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, Siyasi Parti İl Başkanları, STK temsilcileri ve ilgili kurum müdürleri katıldı. İlçe kaymakamları ise toplantıya telekonferans sistemi ile katıldı.

Toplantı öncesinde Vali Çeber, yaptığı açıklamada Rize, Trabzon, Giresun ve Artvin illerine yaş çay müstahsillerinin giriş çıkışı için alınan ortak kararın halk sağlığı açısından önemine değinerek, ”İlimizde ikinci dalga Koronavirüs salgının yaşanmaması adına bölgede aldığımız en zor karar yaş çay hasadı için aldığımız karardır. Önceliğimiz vatandaşlarımızın sağlık konusunda herhangi bir mağduriyet yaşamaması ve koronavirüse yayılımını engellemektir. Vaka sayılarındaki artışın, il dışından gelenlerin olmasından kaynaklı bu kararı ne yazık ki almak durumunda kaldık.”

Rize'ye gelen ilk Kovid-19 vakasının İstanbul'dan geldiğini aktaran Vali Çeber, "Bugün itibariyle vakaların yüzde 80'inin dışarıdan geldiğini ve bölgedeki insanlara bulaştırdığını görüyoruz. İlk olaydan bu güne 40 günlük süreç içerisinde dışarıdan gelen vatandaşlarımız odaklı bir süreç yaşadık. İlk iller açıklandığında Rize nüfusa göre en yoğun dördüncü ildi. Bugün itibariyle o yerde değiliz. Geçen hafta itibariyle 20-30 sıralamadaki iller içindeyiz. Seyahat yasağı başladıktan sonra ilimizde vakalar azaldı. Son on gündür vaka sayıları 1-2 arasında değişiyor.” dedi

Ekonomi için önemli olan yaş çay hasadı için alınan kararların önemine değinen Vali Çeber, "Salgınla temel mücadele insanların bulunduğu yerde kalması gerektiği için mayıs ayı hasadı için izin verilemiyor. Kararımız Ankara'da bakanlıklarımız ile yazılmış ortak bir karardır.

Rize'ye vatandaşlarımızın gelemediği için ne kadar üzgün olduklarını biliyoruz ama temel önceliğimiz sağlık. Temel önceliğimiz bir hemşehrimizin bile hastalanmaması. Bunun tek bir yolu var o da bulunulan yerde kalmak."

Yaş çay toplama döneminde fedakarlık dönemi olduğuna vurgu yapan Çeber, "Biz bu işin altından kalkarız. Hemşehrilerimiz köylerinde çaylarını toplatabilecek işçileri organize edebilirler. Muhtarlar, ziraat odaları, ÇAYKUR hazırlıkları yapar, yerel hemşehrilerimiz, 'Bugün o gündür.' der bu işin altından hep birlikte kalkarız. Bazı arkadaşlar 'Madem öyle Vali çıksın, çayı toplasın.' diyor. Toplarım, yapabildiğimi kadar toplarım. Becerebildiğim kadar toplarım. Gün bugündür. Birbirimize yardımcı olacağız." ifadelerini kullandı.

Ak Parti Milletvekili Muhammet Avcı, çok zor bir kararı aldıklarını, bunun insan sağlığı açısından önemli bir karar olduğunu, bu kararın birçok kesimin ortak kararı olduğunu söyledi.

Çaykur Genel Müdür V. Yusuf Ziya Alim ise 2020 yılı çay sezonu için gerekli hazırlıkların yapıldığını, çay sezonunda 47 fabrika ile hizmet verileceğini ve çay üreticilerinin mağdur edilmeyeceğini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER