Pazar’da ilk kez yayımlandı

Tarihi ve Kültürü ile Rize ilinin en eski ilçesi olan Pazar(Atina)’nın TARİHİ ve KÜLTÜREL ESERLERİ KATALOĞU adı altında yayımlanan kitap Pazar Belediyesinin 3.eseri oldu.

Pazar’da ilk kez yayımlandı

Daha Önce Pazar’ın Tarihi, Mezar Kitabeleri eserlerinden sonra 3. Eser Pazar’ın tarihi ve kültürünü ön plana çıkarıyor. Bugüne kadar böyle donanımlı bir eser bulunmuyordu.

Eser ile ilgili Pazar Belediye Başkanı Dr. Ahmet Basa “Pazar ilçesi; tarihi, nüfusu, köyleri ve şehir merkezi bakımından Rize’nin en önemli ilçeleri arasındadır. Özellikle kent merkezinin “Atina” adıyla mazisi çok eski bir ticari kasaba oluşu, ilçede temeli güçlü bir kültürün oluşmasına sebep olmuştur. Geçmişte yöredeki ticaretin nabzının bu liman kasabasında atmış olması, tüm kervan yollarının bir şekilde burada toplanmasına zemin hazırlamıştır. Bu da yörede ciddi oranda tarihi ve kültürel bir altyapının oluşmasına vesile olmuştur.

Günümüzde ilçe genelindeki tarihi değere sahip kültürel yapıların büyük çoğunluğu maalesef muhtelif sebeplerle zamana yenik düşmüş ve günümüze kadar ulaşamamıştır. Bir şekilde ayakta kalmayı başarabilen eserler ise ciddi oranda tahrip olmuş durumda ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Üstelik günümüzde kültür turizmi oldukça önem kazanmış ve bu tip tarihi varlıkların ehemmiyeti katlanarak artmıştır. Bu yüzden evvele bu eserlerin bilinmesi, gerçek değerlerinin anlaşılması, asıllarına uygun olarak restorasyondan geçirilmesi ve ziyaretçilere sunulması aşama aşama gerçekleştirilmelidir.

Elinizdeki bu çalışma da mevcudu bulunan ve ziyaret potansiyeli yüksek olan belirgin tarihi-kültürel eserlerin öncelikle bilinirliliğinin sağlanması amacıyla hazırlanmış ve böylece kültür turizmi bakımından hak ettiği yerde bulunmayan ilçemizin bir nebze de olsa tanıtılması amaçlanmıştır” dedi.

Basa “Eserin basımında Araştırmacı Yazar Murat Ümit Hiçyılmaz, Pazar Belediyesi Şehir Plancısı Gökhan Kopuz, Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü Abdullah Uzun ve eser için Fotoğrafını sunan Pazarlı Fotoğrafçı Emre Vardal ile basımını gerçekleştiren Hatırnaz Matbaasına emeklerinden dolayı Pazar Belediyesi adına teşekkür ediyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2018, 08:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
liligum
liligum - 6 yıl Önce

Pazarda bu tip yayınların sayısının arttırılması gerekli.tebrikler.Belediyeninde bu anlamda katkı sunması güzel.

Veysel ATACAN
Veysel ATACAN - 6 yıl Önce

EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜRLER.

SIRADAKİ HABER