Pazar'da Kabotaj ve Denizcilik bayramı kutlandı

1 Temmuz Kabotaj ve Denizcilik Bayramının 94.yılı Covid-19 salgını nedeniyle sade bir törenle kutlandı.

Pazar'da Kabotaj ve Denizcilik bayramı kutlandı

Cevahir Topaloğlu

PAZAR-1 Temmuz 2020 Kabotaj ve Denizcilik Bayramının 94.yılı Covid-19 salgını nedeniyle sade bir törenle kutlandı.

Kabotaj ve Denizcilik Bayramının 94. yılı Pazar Demokrasi Meydanında Atatürk anıtına Çelenk konularak saygı duruşu, istiklal marşı okunarak başlandı.

Günün anlamı ve önemine ait konuşmayı Emel KOCA yaptı,

Kayıkçı, 1 Temmuz 1926 tarihinde Cumhuriyet Türkiye’sinde çok önemli olan Kabotaj Kanunu yürürlüğe girdi.

Bu kanuna göre Türkiye limanları ve Sahilleri arasındaki yük ve yolcu taşıma ile kılavuzluk ve römorka hizmetlerinin bundan böyle Türk vatandaşları ile Türk bayrağı taşıyan gemiler ile yapılacağı belirtilmiş ve yaklaşık 350 yıldır süregelen kanun ile sadece bağımsızlığımız ve denizlerdeki hükümranlık haklarımız perçinlenmiş aynı zamanda denizciliğimizin gelişmeleri için de bir dönüm noktası olmuştur.

Pazar Liman başkanlığınca düzenlenen Kabotaj Bayramı'nın 94 yılı münasebetiyle hazırlanan kutlama programına hoş geldiniz programı arz ediyorum

1- Atatürk anıtına çelengin konulması

2-Saygı duruşu ve istiklal marşı

Liman Başkanı Süleyman Taşçı, Koronavirüs tedbirleri kapsamında ilçemizde başka bir etkinlik yapılmayacak olup, öğleden sonra deniz şehitlerimizin anısına denize çelen bırakacağız” dedi.

Törene Pazar Liman Başkanı Sultan Süleyman TAŞCI, Emniyet Komiser Bahtiyar Karataş ve görevliler, Uzman Hakan ASLIYÜKSEK, Teknisyen İbrahim Kesimal, Pazar güvenlik görevlisi Erol NAİBOĞLU ve vatandaşlar katıldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER