ÖZTEK’DEN RİZE’DE BİR DİZİ ÇALIŞMA ZİYARETLERİ

Yeniden Refah Partisi Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Fatih ÖZTEK ve beraberindeki heyet, yerel ekonomi aktörleriyle temaslarda bulunmak üzere Rize'ye geldi

ÖZTEK’DEN RİZE’DE BİR DİZİ ÇALIŞMA ZİYARETLERİ

Yeniden Refah Partisi Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Fatih ÖZTEK ve beraberindeki heyet, yerel ekonomi aktörleriyle temaslarda bulunmak üzere Rize'ye geldi. İki günlük program çerçevesinde önce Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu ile RTB Başkanı Mehmet Erdoğan’a ziyaret gerçekleştiren Genel Başkan Yardımcısı Dr. Fatih ÖZTEK ve heyeti, ardından, Rize OSB’de faaliyet gösteren firmaları ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Ziyaretlerin akabinde Yeniden Refah Partisi Rize İl Başkanlığı’nda bir değerlendirme toplantısı yaptı. İlçe başkanları ve teşkilat mensuplarının da hazır bulunduğu toplantı, YRP Rize İl Başkanı Mehmet Akif ZERDECİ 'nin selamlama konuşmaları ile açılan toplantıda ardından söz alan Genel Başkan Yardımcısı Dr. Fatih ÖZTEK Rize Ekonomisinin Geleceği gündemli konuşmasında:

"Yalnızca Ankara'dan bakarak Rize’yi görmek zor. Böylesi bir bakışın yanıltıcı analizler oluşturduğunun farkında olan bir teşkilat olarak Rize ekonomisini yerinde incelemek ve Rizelilerden dinlemek üzere ilimize ziyarete geldik. Rize çay ile kalkınan bir şehir olarak artık çayın da ötesinde başka kaynaklarını ve imkanlarını da öne çıkaran bir yer olmalıdır. Rize ilimiz son yapılan liselere giriş sınavlarında Türkiye’de ilk 10’da yer alıp bir kez daha nitelikli ve başarılı gençleri ile ön plana çıkmıştır. Ancak bu eğitimli gençler Rize'yi terk ediyor ve haliyle nüfus gittikçe yaşlanıyor. Biz de Yeniden Refah Partisi olarak, aynı kaderi paylaşan birçok Anadolu şehrinde olduğu gibi, Rize’nin gençlerini Rize’de kariyer yapacak ve burada yaşama hayali kuracak hangi imkanlarla şehri donatabiliriz sorusunun peşindeyiz.

Çay tarımından başka alternatifi yokmuş gibi görünen Rize'de yaptığımız temaslarda turizmin de ön plana çıkartılmak istendiğini görüyoruz. Turizm şehre gelir getirebilir elbette ancak uzun vadede Rize’nin kalkınması turizm sektörüne bağlanamaz. Öncelikle Rize'mizde var olan çayın iktisadi durumu tespit edilmeli ve çaya dair başka ne yapılabilir sorusuna yanıt aranmalıdır. 1920’li yıllarda Rize çay ile nasıl bir hikâyeye başladıysa bugün de yeni bir başarı hikayesi yazılmalıdır. 1800'lerde bu topraklarda çay yokken şu anda tüm Türkiye'yi besleyecek kadar çayı Rize'de üretebiliyoruz. Bir asır sonra yani 1920'lerden 2020'lere tekrar Rize yeni bir üretim hikayesi yazmalıdır. Hem yeni bir atılım başlatmalı hem de çaya değer katıp çay ekonomisini istihkam etmelidir. Türk çayı bütün bir Anadolu’yu doyurabildiği gibi dünya pazarlarında da gözde olabilecek niteliktedir.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

1965'te Türkiye'deki çay üretiminin kendi kendine yeter hale geldiğini ifade eden ÖZTEK, "Aslında biz 1965'ten sonra, Rize'de başka ne yapılabilir onu konuşmalıydık. Bugün eğitimli gençlerimiz için Rize'yi nasıl çekim merkezi yaparız konuşurken, Rize’nin kalkınmasını destekleyecek yeni bir üretim modelini de konuşmalıyız.” dedi.

Çalışma ziyareti kapsamında, Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim ile de görüşen ÖZTEK şu değerlendirmelerde bulundu. “Dünya çay üretiminde ülkemiz % 4 gibi bir paya sahiptir ve Rize çayı aslında tüm Türkiye’ye yetebilmektedir. Türk çayının marka değeri yükseltilmeli ve bilhassa çayda ticaret açığı oluşturmayacak politikalar izlenmelidir. Çayı milletimiz sahiplenmiş ve vazgeçilmezi yapmıştır. Ulusal çay politikamız dikkat ve özenle yapılmalı ve nihayet çaya hak ettiği fiyat verilerek Çaykur'un zarar etme durumu derhal sonlandırılmalıdır. Bizler Yeniden Refah Partisi olarak geçmişte Erbakan Hocamızın verdiği çay zam oranı olan % 112'yi tekrar hatırlatıyor ve çay üreticisini mağdur etmeme sözünü Rize'den veriyoruz. Yeniden Refah Partisi olarak bizler, 1. Kalkınma Planımızın ilk adımı olarak gördüğümüz tarım faslını, en yüksek verim ve hakkaniyetli ücrete dayalı bir politika ile uygulayacağımızın ve yine 1. Kalkınma Planımızın ikinci adımı olarak belirlediğimiz sanayileşme faslını tüm Türkiye'de olduğu gibi Rize'de de hayata geçireceğimizin sözünü veriyoruz. Bizler faiz lobilerine sadece kürsülerden bağıran bir parti olmayacağız. Çiftçimizi, üreticimizi, esnafımızı faiz yükünden kurtarıp; fabrikalarla, tarlalarla, üretimle faiz lobilerine en güzel cevabı veren parti olacağız."

İki günü kapsayan program sonrasında, Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dr. Fatih Öztek ve heyeti Rize İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Hüseyin Sarı, MÜSİAD Rize Şubesi Başkanı Recep Taylan, D. Karadeniz Bölgesi Öz Gıda İş Başkanı Hasan Fehmi Bursalı ve Memur-Sen Konfederasyonu İl Başkanı Seyit Ali Yılmaz’ı da ziyaret ederek bu kurumlarla karşılıklı istişarelerde bulunarak Rize’deki çalışmalarını tamamladı.

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

YORUM EKLE
YORUMLAR
TUFAN KAVALCI
TUFAN KAVALCI - 2 yıl Önce

MEVLAM YOLUMUZU AÇIK ETSİN.

SIRADAKİ HABER