Ovit Tüneli Konuşuldu

Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve İspir Belediyesinden Rize'ye gelen ekip Rize Belediyesi'ni ziyaret etti.

Ovit Tüneli Konuşuldu
Rize'yi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine bağlayacak Rize-Erzurum Karayolu güzergahı üzerinde yapımı devam eden "Ovit Tüneli" incelemelerinin ardından Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap'a ziyaret amaçlı ilimize gelen ekibi Başkan Kasap'ın Yurtdışında olması nedeniyle, Rize Belediyesi Başkan Vekili Sultan Yılmaz, Meclis Üyeleri Burak Çakır ve İshak Çoruh ağırladı.
Rize Belediyesine yapılan ziyarette Rize-Erzurum Karayolu üzerinde 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağında  yapımı devam eden Ovit Tüneli konuşuldu.
Misafirlerini makamda ağırlayan Rize Belediye Başkan Vekili Sultan Yılmaz gerçekleştirilen bu ziyaretten memnun olduğunu dile getirerek sözlerine şöyle devam etti; "Rize ile Erzurum'un yıllar öncesine dayanan bir dostluğu bulunmaktadır. Erzurum ve  çevre ilçelerinden Rize'de yaklaşık 20 bin civarında  ikamet eden insanımız bulunmaktadır. Aynı şekilde de yöre insanımızın bir kısmı Erzurum’da ticaretle uğraşmaktadır. Ovit Tüneli Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlık döneminde hayata geçirilmiş büyük bir projedir. Yapılması ancak hayal edilen bu proje bugün hayata geçiriliyor. Ovit Tüneli’nin yapılması ile birlikte hem Rize ile Erzurum arasında yol mesafesi kısalmış olacak hem de ticari ilişkilerimiz daha da güçlenecek. Sadece Erzurum değil Güneydoğu’ya da hitap eden bir proje olmuş olacak. Rize İyidere’de Lojistik Merkez’in de hayata geçirilmesi, ayrıca ilimizde bir limanın oluşu Ovit Tüneli ile birleştiğinde projenin önemi daha büyük bir şekilde ortaya çıkmış oluyor. Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum" dedi.
Erzurum Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Fevzi Polat; "Ovit Tüneli projesini Rize'nin eski Belediye Başkanlarından merhum Ekrem Orhon ortaya attığında o dönemde çak kişi tarafından bunun bir hayal olduğu söylendi. Fakat bugün gelinen noktada böyle büyük bir projeyi yüksek standartlarda hayata geçirilmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Zaman içerisinde Rize limanı sayesinde Kafkaslara açılacağız vee bu da Erzurum ve Rize'nin gelişmesinde katkı sağlayacaktır. El birliğiyle inşallah daha güzel bir ekonomiye sahip olacağız bundan dolayı gurur duyuyoruz" dedi.
İspir Belediye Başkanı Osman Çakır; "İspir üzerinden Rize Erzurum arası 260 km gibi bir mesafeye sahip olup, Ovit Tünelinin bitirilmesi ve hayata geçmesiyle beraber bu mesafe 200 km gibi kısa bir mesafeye düşecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ile hayata geçirilen Ovit Tüneli ve yapılan duble yollar sayesinde ispir üzerinde Rize Erzurum arası 2 saat gibi kısa sürede gidilebilecek. Bu projenin hayırlı olmasını diliyorum" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 07:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER