MUHTARLAR BALIKÇI BARINAĞI İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Rize’nin ve Pazar İlçesinin en eski sahil merkezlerinden olan Melyat’ta Balıkçıbarnağı olmaması, Merdivenli, Örnek, Kuzeyce, Güney, Tektaş ve Şendere Melyatderesi Muhtarlarını harekete geçirdi.

MUHTARLAR BALIKÇI BARINAĞI İÇİN HAREKETE GEÇTİ

PAZAR-Rize’nin ve Pazar İlçesinin en eski sahil merkezlerinden olan Melyat’ta Balıkçıbarnağı olmaması, Merdivenli, Örnek, Kuzeyce, Güney, Tektaş ve Şendere Melyatderesi Muhtarlarını harekete geçirdi.

Melyatderesi Derneğinin de desteğini alarak, 6 Köy Muhtarları bir araya gelerek konunun önemini ve taleplerini, ilgili makamlar nezinde Pazar Kaymakamlığına, Rize Valiliğine, Tarım ve Orman Bakanlığına, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına, yazılı müracaatta bulundular.

MELYAT DERESİ DENİZE AÇILAN KAPIDIR

Projenin öncülüğünü yapan Mustafa Babal ve Alaettin Aktepe, yaptıkları açıklamada; Melyat ve Melyatderesi boyunca 14 tane köyümüz mevcuttur. Melyatderesi’nin denize açılan kapısı olan Melyat, Osmanlı’dan beri hem Balıkçılık hem de Yük taşıma amaçlı önemli ticaret yerlerinden biri idi. Melyat Yalısı, Karadeniz sahil yolu yapılana kadar burada balıkçı tekneleriyle balıkçılık yapılmaktaydı, Karadeniz sahil yolu yapıldıktan sonra denizle olan irtibatımız iyice kesildiğinden balıkçılık faaliyetleri iyice azalmış ve gelişmesi de mümkün olmamıştır. 1960 lı yıllarda 40 a yakın balıkçı motorları ve büyük tekneler varken, fiziki imkansızlıklar nedeniyle iki üç arkadaşımız küçük motorlarla balıkçılık yapmayı sürdürebilmiştir. Sahile yakın altı adet köyümüz tarafından eskiden beri balıkçı tekneleriyle burada balıkçılık yapılırken, sahilde olmamıza rağmen, uygun koşullar sağlanamadığından balıkçılığımızı bir türlü geliştirememekteyiz.” dediler

Babal ve Aktepe Zaman zaman Melyat deremize gelen Devlet büyükleri ve yöneticileri ile yaptığımız görüşmeler ve toplantılarda, konu birçok kere gündeme getirilmiş ve herkes tarafından bu ihtiyacımıza sıcak bakılmıştır. İfadelerini kullanarak şu bilgilere yer verdiler.

EMİNE ERDOĞAN BİLE MELYATIMIZI ZİYARET ETTİLER

“Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin Melyatımızı balıkçılık kursu ziyaretlerinde, balık ağı işlemeye sembolik olarak katılmışlardır. Projemiz, milletvekilimiz Sayın Osman Aşkın Bak ile müteakip defalar görüşülmüş ve müracaatımızı yapmamızı, akabinde de ilgili kurumlar tarafından inceledikten sonra hep birlikte takip etmemiz gerektiğin belirtti. Başlangıç için bir proje önerimiz olmuştur. Melyat’ın 750 metre batı tarafında doğal liman mevcuttur ve yöremizde buraya LİMAN adı verilmektedir. Bu liman denen sahilde, denizde yapılacak bir mendirekle küçük bir yatırımla Balıkçı Barınağı oluşturulabilir. Biz altı köy gençlerimize buradan balıkçılık ve diğer istihdama dönük projeler geliştirilmesi mümkündür.”

HAVALİMANI İLE MELYAT DAHA DA ÖNEMLİ DURUMA GELDİ

Babal ve Aktepe,”Pazar’da, Melyatderemize 4 km doğusunda İnşaatı devam eden Rize Havalimanı, yöremiz için çok önem arz etmektedir ve gelecekte çocuklarımız için sosyal ekonomik ve kültürel anlamda büyük gelişmeler sağlayacaktır. Buna paralel olarak Melyat’ta, Havaalanı inşaatının gücünü de kullanarak geleceğe dönük bu isabetli Balıkçı Barınağı- Limanı projesinin hayata geçirilmesini çok arzu etmekteyiz. Bu amaçla kuracağımız Kooperatif sözleşmesinde ve pratikte, amacı dışında, ranta dönük ve konutvari yapılara asla izin verilmeyecek, hissenin satışı veya devri sadece 6 köyümüzün sakinlerine yapılabilecektir, yani tamamen istihdama ve balıkçılık kültürümüze uygun kullanımı amaçlanmaktadır.

MELYAT BALIKÇI BARINAĞININ YAPILMASINI İSTİYORUZ

Balıkçı Barınağının inşa edilmesi için gerekli olacak deniz dolgu malzemesi önemlidir, bunu çok yakınımızdaki Rize Havalimanı İnşaatının sonlarına doğru yeterli miktarda kamyonla malzeme transferi yapılarak burada bir Balıkçı Barınağının yapılabileceği dile getirilmiş, konuşulmuştur. Bu düşünceler ve gelişmeler doğrultusunda Rize Havalimanı İnşaatı tamamlanmadan, buradan elde edilecek yeterli miktar malzemeyle, “Melyatderesi Balıkçı Barınağı” inşa edilmesi bakımından, konunun incelenmesi, güçlü Devletimiz- Hükümetimiz tarafından bunun programa alınması ve hayata geçirilmesinin köylerimiz için çok önemli olduğunu düşünüyoruz,” diye konuştular

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER