Milletvekili Hasan KARAL, "RİZE’YE EĞİTİM VE SAĞLIKTA 750 MİLYON TL. YATIRIM YAPTIK "

Milletvekili KARAL; “Sağlıkta, Rize’miz genelinde onlarca modern hastane, sağlık ocağı, tıp merkezi, ağız dış sağlığı merkezleri gibi, sıfırdan yapılan tesisleri hizmete açtık ve yapımı devam eden yeni sağlık birimlerini açmaya devam ediyoruz.

Milletvekili Hasan KARAL, "RİZE’YE EĞİTİM VE SAĞLIKTA 750 MİLYON TL. YATIRIM YAPTIK "

Ak Parti Rize Milletvekili, TBMM Dışişleri ve Çevre Komisyonu Üyesi Hasan KARAL, “Rize’miz genelinde son 15 yılda, Eğitim ve Sağlıkta 750 milyon TL. yatırımla, Rize Cumhuriyet tarihimizin sağlık ve eğitimde en yüksek yatırım projelerimizi ard, arda halkımızın hizmetine açmış olduk. Bu zaman zarfında sağlık ve eğitimde yapmış olduğumuz devasa yatırımlarımızın, daha yeni ve kapsamlı milyon TL’lik yatırım projelerimizi yapmaya devam ediyoruz.” dedi.

Serbest, Gazeteci-yazar Bayram Ali KAVALCI’ya konuşan, Ak Parti Rize Milletvekili Hasan KARAL, “Türkiye genelinde olduğu gibi, memleketim Rize’de de ruhen ve bedenen iyi yetişmiş nesiller yetiştirmeyi hedefleyen iktidarımız 15 yılda Rize’nin eğitim ve öğretim alanında tarihi ilklere imza attık. Eğitime yapılan yatırımları geleceğimizin teminatı olarak değerlendirip öğrenci ve öğretmenlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tedbirler aldık. Yeni binaların yapımının yanında, mevcut binalarda yürütülen yenileştirme çalışmalarıyla okullarımızdaki fiziki ortamı eğitim öğretime daha uygun hale getirdik. Fatih Projesi ile eğitimde teknolojiden üst düzeyde yararlanmaya başladık. Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kademesindeki okul sayısını 372’den 400’e yükselttik. Yapılan yatırımlar sayesinde Rize’de, 2015-2016 Eğitim ve öğretim yılında spor salonu sayısı 40’a, ilköğretim ve ortaöğretimde bulunan laboratuvar sayısını 273’e ve kütüphane sayısı 174’e yükseldi. 2014 yılı sonunda başlatılan ve öğrencilerin ilgisini çeken, modern donanımlı 11 adet Zenginleştirilmiş Kütüphane (Z-Kütüphane) kurduk. Eğitimde kaliteyi artırmak için mevcut derslikleri yeniledik, 1.782 yeni derslik inşa ettik (Yıkılıp yeniden derslik dâhil). Öğrencilerin daha rahat şartlarda öğrenim görebilmesi için eğitimin her kademesinde derslik başına düşen öğrenci sayısını düşürdük. Fatih Projesi Kapsamında Rize’deki Okullara; 3.045 Etkileşimli Tahta, 215 Çok fonksiyonlu Yazıcı, 37 Doküman kamera, 10.272 tablet bilgisayar gönderdik. Ülkemizin en gözde Üniversitesi konumuna gelen, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitemiz, dün, bugün ve bugünden sonra da, Rize’nin Eğitim ve öğretim geleceğine yapılan en cazip ve en önemli büyük yatırımdır.“ diye konuştu.

Ak Parti Milletvekili Hasan KARAL, Rize’ye birinci sınıf sağlık hizmetleri getirdik.

Milletvekili KARAL; “Sağlıkta, Rize’miz genelinde onlarca modern hastane, sağlık ocağı, tıp merkezi, ağız dış sağlığı merkezleri gibi, sıfırdan yapılan tesisleri hizmete açtık ve yapımı devam eden yeni sağlık birimlerini açmaya devam ediyoruz. 2006-2017 yılları arasında Rize ve İlçelerinde son teknolojiye sahip, modern sağlık tesisleri yaptık. Artık Rize’nin dört bir yanına yeni 112 Acil servis ambulanslarımızla ve gerek duyulduğunda hasta helikopterlerimizle hastalarımızın ayağına gidiyoruz. Gezici evde sağlık hizmet aracı ve sağlık personeliyle, yatağa bağımlı hastaların hastanede yapılması zorunlu olmayan tedavilerine yönelik evlerinde bakım hizmetleri her geçen yıl yenilenen yeni hizmet çeşitleriyle hizmet vermeye devam ediyor. Böylece hastalarımızın ev ortamından ayrılmadan sağlık hizmetine kavuşmasını sağladık. Evlerinde tedavisi yapılan binlerce hastalardan ve yakınlarından çok dualar alıyoruz. Bu hizmetimizle evde sağlık hizmeti ile devletin yardımı ve şefkat elini vatandaşımıza uzattık. 2010 yılında başlattığımız bu hizmetin kapsamında Rize ilimizde 2017 yılında 10 binin üzerinde vatandaşımıza evde bakım ve rehabilitasyon (iyileştirme) hizmeti sunduk. Rize’ye Birinci Sınıf Sağlık Hizmeti Getirdik. Her hekime bir oda prensibiyle muayene oda sayısını 247’ye çıkardık. Bu sayede muayene sayısını 1,4 milyonda 3,4 milyona ulaştırdık. 2002 yılında %39 olan sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranı 2016 yılı itibarıyla %72,5 sevisine ulaşmıştır. Acil durum ekibimiz 7/24 görevde. Acil durumlarda vatandaşımızın imdadına yetişmek için 112 acil servislerinde devrim niteliğinde yatırımlar yaptık. Rize’nin her köşesine Acil Sağlık hizmetini veriyoruz. Rize’de 112 Acil İstasyon sayısını 2’den 20’ye, 112 Acil Ambulans sayısını 3’ten 46’ya çıkardık. (3 adet Kar Paletli Ambulans). Hastaları helikopter ambulans ile naklediyoruz. Bu önemli sağlık yatırımlarımızla birlikte, Hastanelerimizde ve tüm sağlık kuruluşlarımızda tıbbi cihaz kapasitelerini artırarak, birçoğunu yeniledik.” dedi.

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2018, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER