Lale’yi çekmek için 2985 Rakım’a çıkıldı

Türkiye’de yaklaşık olarak 3800 farklı endemik bitki bulunmaktadır. Prof.Dr.Seyis Bölgede 2 bin 500 endemik bitki türünün sadece sistematik olarak teşhisi yapılmış durumdadır.

Lale’yi çekmek için 2985 Rakım’a çıkıldı
Fotoğraflar; Engin Tavlı
İsmi; TERS LALE
Yeri; Verçenik Yaylası
Fotoğraflama Tarihi; 26.Haziran 2016
Rakım; Kaçkar dağlarında doğal olarak 2500 – 3500 Rakım’da bulunur.
Adedi ;  aynı yerde küçük bir alanda çok az sayıda bulunur.
Başka nerelerde bulunur; Kaçkar Dağlarının güney yamacında aynı rakımda aynı tür Lale var olmasına rağmen görsel olarak farklılık göstermektedir.
Görülme ve kaybolma zamanı; Haziran ayının 15 ile 30’a arasında
Ömrü; 15 gündür

26.06.2016 Pazar günü sadece Haziran ayının 15’inden sonra başlayıp son günlerinde 2500-3500 rakımda 15 gün süreyle çıkıp kaybolan TERS Lale’yi fotoğraflamak için yollara düşen ekip sonunda bunu başardı.
Her yıl Haziran ayının ortasında Kaçkar Dağlarının iki yamacında çıkan ve 15 gün sonra kaybolan “TERS LALE” yöremize ait çok önemli bir endemik türlerinden biridir. Bu tür ’ün fotoğraflanması için özellikle bir yıl bekleniyor. Bu sene Ramazan olmasına rağmen Doğa Fotoğrafçısı Engin Tavlı ve ekibi

Lale’yi fotoğraflamak için 3000 Rakıma çıkıldı. Aynı bölgede bulunan TERS Lale’yi bizler için fotoğrafladılar.

Türkiye’de yaklaşık olarak 3800 farklı endemik bitki bulunmaktadır.
Ülkemizde endemik tür sayısı diğer Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında ülkemizin bu zenginliği daha iyi anlaşılır. Avrupa ülkeleri arasında en çok türe sahip olan ülke Yunanistan olup 800 civarındadır. Aynı şekilde endemik türlerce zengin İspanya ve Sırbistan’da ise bu sayı 400-500 arasındadır.
Pazar Ziraat ve Doğa Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seyis,Bölgede 2 bin 500 endemik bitki türünün sadece sistematik olarak teşhisi yapılmış durumda. Çoğunun içindeki etken maddesini bilmiyoruz. Bitkilerin sahilden yaylalara kadar içerikleriyle ilgili revizyonun yapılması gerek. Biz tıbbi aromatik değer açısından çalışma yürütmeliyiz” ifadelerini kullandı. Seyis. Türkiye’nin Tıbbi Aromatik Bitkiler Araştırma Uygulama Merkezine ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Bitki çeşitliliğinin ve içeriklerinin belirlenmesi için buna ihtiyacımız var. Avrupa’daki bitkilerin içeriklerini biliyoruz ama Türkiye’dekiler çok farklı. Bu bölgedeki bitkiler içinde çalışma yapmamız lazım. Bölgede bitki örtüsü teşhisi yapılmış ama ekolojik değişiklerle neler olduğunu bilmiyoruz. Araştırma merkezi bu açıdan çok büyük bir ihtiyaç.” dedi.

Fotoğraf ekibi yaklaşık 2 saat yürüyüş yaparak Moçkar gölüne ulaştılar.Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2016, 08:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
uzman
uzman - 7 yıl Önce

engin bey tebrik ediyorum

ahmet
ahmet - 7 yıl Önce

engin bey sizi kutluyorm

ali
ali - 7 yıl Önce

umarım ziraat ve doğa bilimler fakültesi bu işe el atar.

mahmut
mahmut - 7 yıl Önce

iliglilere duyurulur.işte haber budur

Engin  Tavlı
Engin Tavlı - 7 yıl Önce

teşekür ederi̇m

DAYI
DAYI - 7 yıl Önce

bunca yolu bu ramaznda çikarak böyle güzel görüntüler çekti̇ği̇ni̇z i̇çi̇n teşekkür ederi̇m

cengiz izmir
cengiz izmir - 7 yıl Önce

ben yaylaları gezen biri olarak sizi tebrik ediyorum.sanki beyaz lalelerde var diye biliyorum.bu değerli endemiklere sahip çıkılması gerekir

Ali Turan
Ali Turan - 7 yıl Önce

bu ters lale türünü 04.06.2016 tarihinde ben de giresun'da bir yaylada 2000m.de buldum.

SIRADAKİ HABER