Kendir İpi Dokumacılık Kurslarına Büyük İlgi

Rize Valisi Kemal Çeber, Kendir İpi Dokumacılık Kursunu ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Kendir İpi Dokumacılık Kurslarına Büyük İlgi

Vali Çeber, programının ilk bölümünde Rize İl Kültür Turizm Müdürlüğünü ziyaret ederek Kendir İpi Dokumacılığı ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında Kendir İpi ile dokumacılık yapan kursiyerleri ziyaret ederek üretilen ürünler ve Kendir İpinin üretim aşamaları hakkında bilgi aldı.

Yapılan bilgilendirmelerin ardından basına açıklamalarda bulunan Vali Çeber, Rize’de yasal yollarla yapılan Kenevir üretimini desteklediğini ifade ederek, “ Geçmişten günümüze Rize’mizle özdeşleşen bazı el sanatları bulunmakta. Bunlardan biride Kenevirden elde edilen Kendir İpi ile yapılan dokumacılıktır.

Günümüzde yapılan destekleme çalışmaları ile birlikte ilimizde Kenevir üretiminde artış sağlanmış bulunmakta. Bununla orantılı olarakta Kendir İpi ile ilgili kurslarımız da artmış durumda. Bunlardan en önemlisi de İlimizde Sosyal Etüt Müdürlüğümüz ve Rize İl Halk Eğitim Müdürlüğümüzün destekleri ile açılan bu kurstur.

İl Merkezinde yer alan kursumuzun yanı sıra bu kursumuzu tüm ilçelerimizde yapmayı planlıyoruz. Valilik olarak ilimizin kültürel yapısını koruyacak ve tarımsal anlamda yapılacak olan tüm çalışmaları destekliyor ve önemsiyoruz.

Bu vesile ile bu kursun açılmasında emeği geçen herkese ve kursa gelerek kendilerini geliştiren ve yeni ürünler üreten tüm kursiyerlere teşekkür ediyorum. “ dedi

Vali Çeber’e eşi Neslihan Ayan Çeber’in de eşlik ettiği ziyarette, Vali Yardımcısı Sedat Sezik, İl Tarım ve Orman Müdür Şafak Bulut, İl Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu, İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü Şule Cıvgaz Kazancı ve ilgililer hazır bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER