Karal İlçelere Doğal Gaz Verilmesi Konusuna Açıklık Getirdi

AK Parti Rize milletvekili Hasan Karal ilçelere doğal gaz verilmesi konusunda açıklamalarda bulundu.

Karal İlçelere Doğal Gaz Verilmesi Konusuna Açıklık Getirdi

Milletvekili Karal geçtiğimiz hafta sonu gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda “ilçelere doğal verilecek mi ?” sorusu üzerine konuyla ilgili detaylı bir açıklama yaptı.

Karal açıklamasında şunları söyledi; “İlçelere doğal gaz verilebilmesi hükümetimizin programındaydı ama hükümetimiz doğal gaz dağıtım ihalelerini özelleştirdiği için özel sektör firmaları ilçelere doğal vermenin maliyetli olacağından buna yanaşmadı. Öncelikle şehir merkezlerine doğal gazı verme anlayışında oldular. Bunun üzerine devlet BOTAŞ marifetiyle ilçelere doğal gaz vereyim dedi. Devlet özeleştirilen firmaları baypas ederek bu masrafı kendi üstlendi. Ama bir şart koştu. Nüfusu 10 binin üzerinde olan ilçelerin iş yeri ve mesken sayılarının yüzde 60’ı evet demesi lazım. Bunun içinde gidip bankaya teminat yatırması gerekiyordu. Oda 390 liraydı. Ama nüfusu 10 binin üzerine olan ilçelerimizden Çayeli, Pazar, Ardeşen ve Fındıklı’da bu oranı yakalayamadık. Hemşerilerimizin yüzde 60’ı biz doğal gazı istiyoruz ve onun için bu teminatı yatırıyoruz demediler. Türkiye’de 960 ilçe var. 6 tanesi bunu başardı.

Artvin’e Gidecek Doğal Gazın Güzergâhı Bekleniyor

Bu olmadı bunu ilçelerimiz yapmadı. Artvin’e gidecek doğalgazın Ardahan’dan mı gitsin yoksa Rize üzerinden mi gitsin hesapları yapılıyor şu anda. Bizde uğraşıyoruz ki bu hat Rize üzerinden gitsin Rize üzerinden giderse ilçelere de bir er hat verebilme düşüncesindeyiz. Artvin’e gidecek doğal gazın Ardahan üzerinden mi yoksa Rize üzerinden mi gitmesi daha ucuzdur bunun araştırması yapılıyor. Eğer Rize üzerinden Artvin’e ulaştırılması daha ekonomiktir kararı çıkarsa o zaman bu dört ilçemize gaz verilecek. Şu anda bu çalışmalar yapılıyor. Türkiye’de doğal gazın ulaşmadığı iller de var tabi.”
 

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2016, 18:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER