Kale-i Bala yeniden hayat buldu.

"Kaçkar Yolu" projesinin finali oluşturan son yerleşke, Kale-i Bala’nın kısmı restorasyonu bitmiş olup 2018 yaz sezonunda ziyaretçilerini bekliyor.

Kale-i Bala yeniden hayat buldu.

Hazırlayan;

Emin Kanbur Doğa Fotoğracısı(Kaçkar53.com)

Pazar  (kız kulesi, yeni adıyla güvenli liman) dan başlayan Kafkasya'ya yolculuk Ciha kalesi, Hemşin, Züha kalesi, Usküt daği, Zil kale ve "Kale-i Bala" dan Kaçkarları aşan bir yolun hikayesinde son duraktır Kaçkarların Kuzey yakasında.

1000 yıllık kervan yolu üzerinde olan bu tarihi varlıklarımız, Zil Kale, Kale-i Bala restorasyonundan sonra devam etmekte olan Ciha kalesi restorasyonu tamamlanması ve güzergah üzerindeki diğer değerlerin bu güzel sonla il turizmine değer katmasını bekliyoruz.

Kale-i Bala konun ve tarihçesi.

Çamlıhemşin İlçe merkezine 40 km. mesafedeki Hisarcık Köyü sınırları içinde, Fırtına Deresi’ne hakim bir noktada yer alır. Bazı kaynaklarda “Varoş Kale” adıyla da geçer.

Zil kale ile topografyası ve duvar işçiliği açısından benzerlikler gösterir, bu nedenle aynı döneme ait olduğu düşünülür (14-15.yy).

Kaçkarların Anadolu’ya geçit verdiği Baş Hemşin ve Tatos Geçidi’ne yakın konumdadır.

Kalınlığı 50 cm. ile 1 metre arasında değişen sur duvarları büyük ölçüde tahrip olmuştur. Dikdörtgen planlı kale, sarp bir kayalık üzerine kuruludur.

Yapının ortalama uzunluğu 70 metre, genişliği ise 25 metredir. Kale kapısı, kuzeybatı yönünde yer almaktadır.

Aynı cephenin doğusunda bir kapı izi daha vardır.

Duvar izlerinden batı kulelerinin varlığı anlaşılmaktadır.

İç kısımda yer alan, doğu duvarına bitişik tonozlu mekân kalıntısının sarnıç olduğu düşünülmektedir.

Fotoğraflar için, Gökhan Kopuz a teşekkürler.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER