Havalimanı'nda geri sayım başladı,İsmi KAÇKAR Havalimanı olsun

Rize, Artvin ve Erzurum’da yaşayan insanların ortak değeri ve yaşam alanı olan Kaçkarlar ismi yöre turizmine sinerji ve etkinlik katarak markalaşmasını kolaylaştıracaktır

Havalimanı'nda geri sayım başladı,İsmi KAÇKAR Havalimanı olsun
HAVALİMANI İLE İLGİLİ SON GELİŞMELER

12 Mayıs 2014'te fizibilite etüdü imzalanan Rize-Artvin Havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı model alınarak inşa edilecek ve bu havalimanından 2,5 kat daha fazla dolgu kullanılacak. Deniz üzerinde inşa edilecek bir havalimanı olmasına rağmen kara havalimanlarıyla aynı boyutlarda ve özelliklerde olacak. İniş kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak projelendirilen havalimanının pist boyutu 45 metre genişliğinde ve 3 kilometre uzunluğunda planlanıyor. Terminal binası ve diğer üstyapı tesisleriyle havalimanı yılda 2 milyon yolcuya hizmet edebilecek. 

Rize merkeze yaklaşık 34 kilometre, Trabzon merkeze yaklaşık 105 kilometre ve Artvin sınırına ise yaklaşık 75 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine yapılacak havalimanı için planlanan bölge yaklaşık 30 metre derinlikte. Artvin'den 120 kilometre mesafede kurulacak limanda 3 kilometre uzunluğunda bir pist, 250 metrelik taksi yolu, apron, terminal binası bulunacak.

Kalkınma Bakanlığına yapılan başvuruya ilişkin YPK kararı çıkan, Çevresel Etki ve Değerlendirme Raporu'na yönelik (ÇED) halk bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilen havalimanı için zemin sondaj etüdü ve batimetrik harita alımı çalışmaları tamamlandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Başkanlığı projenin 2016 yılı yatırım programına alınması için 600 milyon lira altyapı, 150 milyon lira üstyapı inşaatı olmak üzere toplam 750 milyon lira proje tutarı olarak teklif edildi.

Havalimanı’nın ismi KAÇKAR Havalimanı olsun

Ali Akyıldız (Haber analiz)

Yöremizde yapılacak olan Havalimanı, bu güzel coğrafyayı marka haline getirecek ve dünya Turizm pazarına sunacaktır.
Havalimanı Rize’den başlayarak Artvin ve Erzurum şehirlerinde yaşayan insanların ortak değeri ve vizyonu olacaktır. Havalimanının isminin Kaçkar hava limanı olması bu üç şehrimizi de bünyesinde barındıran Kaçkar dağlarının sınırları içerisinde yer alan turizm yörelerini turizm bölgesi haline getirecek, Bu yörelerin marka olmasını ve bilinirliğinin daha kolay algılanmasını sağlayacaktır.

Kaçkar ismi yöre turizminin daha çok gelişmesini sağlayacak Kaçkar dağları yerleşkesindeki turizm alanlarını çekim merkezi yapacak ve yeni turizm alanlarının doğmasına neden olacaktır.

Dolayısıyla Rize, Artvin ve Erzurum’da yaşayan insanların ortak değeri ve yaşam alanı olan Kaçkarlar ismi yöre turizmine sinerji ve etkinlik katarak markalaşmasını kolaylaştıracaktır
Havalimanı’nın isminin Kaçkar Havalimanı olması Doğu Karadeniz’in ortak değeri olan Kaçkar dağları yerleşkesindeki turizm alanlarının gelişmesini, insanlar üzerindeki algısını güçlendirerek marka haline gelmesini kolaylaştıracaktır, Kaçkar Havalimanı ismi yöremizde yapılması düşünülen Havalimanı’na çok ama çok yakışacaktır.

Dünya doğayı koruma vakfı tarafından belirlenmiş acil korunması gereken yüz Ormanlık alandan biri olan Kaçkar Dağları zirveleri, Yürüyüş Parkurları Yaylaları, Buzul ve Krater Gölleri, Kamp yerleri, Yaban hayatı ve sayamayacağımız eşsiz güzellikleri ve keşfedilmemiş Cennet köşeleri ile turizm faaliyetleri bakımından Hava limanı ile bütünleşecek, Havalimanı ile birlikte yöremizi markalaştıracaktır.

Tabiî ki, bu düşüncelerim benim hissettiklerimdir. Bence Havalimanı’nın ismi Kaçkar olması bölgeye daha çok yakışacaktır.
Bekleyip göreceğiz.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2016, 07:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
atinalı
atinalı - 7 yıl Önce

atina kızkule havalimanı olsun

osman
osman - 7 yıl Önce

yakışır inşAllah

dayı
dayı - 7 yıl Önce

süper isim

orhan
orhan - 7 yıl Önce

rize arvin olmayacaksa en yakışanı budur

tahir
tahir - 7 yıl Önce

sizi kutlarım.hava limanının yapılmasında büyük katkılarınız olduğu gibi şimdi de isim hakkında gündem oluşturuyorsunuz

rizeli
rizeli - 7 yıl Önce

rize artvin olmyacaksa isim yakışmış zaten artvin ve rize kaçkarlara sırtını dayamıştır

Aydın
Aydın - 7 yıl Önce

Laroz yada Rize Eirport olsun

Hakan
Hakan - 7 yıl Önce

Recep Tayyip erdoğan havalimanı olsun binmek istemeyen binmeye bilir bu havalimanından uçağa


SIRADAKİ HABER