Havaalanı yeri, Yeşilköy-Pazar Kızkalesi arası

2 milyon yolcu/yıl kapasiteli olarak yapılacak olan hava limanı, Trabzon Havalimanına 110 km, Rize’ye 33 km, Artvin’e 120 km uzaklıkta olan Yeşilköy-Pazar mevkiinde yapılacak.

Havaalanı yeri, Yeşilköy-Pazar Kızkalesi arası
Türkiye’de deniz doldurularak yapılan ikinci havalimanı özelliğini taşıyacak olan Rize-Artvin Bölgesel Havalimanı, Rize’ye 33 km mesafede olacak.
Uzun zamandan beri yapılıp yapılmayacağı, yapılacaksa nereye yapılacağıyla ilgili tartışma konusu olan Rize-Artvin Bölgesel Havalimanının nihayet yeri kesinleşti.

Bölgesel Havalimanıyla ilgili fizibilite çalışmaları tamamlandığı ve ÇED ihalesi çalışmalarının sürdürüldüğü öğrenildi.

2 milyon yolcu/yıl kapasiteli olarak yapılacak olan hava limanı, Trabzon Havalimanına 110 km, Rize’ye 33 km, Artvin’e 120 km uzaklıkta olan Yeşilköy-Pazar mevkiinde yapılacak.

Havalimanında; 3000x45m. Uzunluğunda bir pist, 250x24m.’lik taksiyolu, 240x120 m. Ebadında apron, terminal binası, DHMİ hizmet binası, Teknik Blok Kule, Kaza Yangın ve İş Makinaları Binası ile Isı ve Güç Merkezi üniteleri bulunacak.


İlk Etapta 300 Bin Yolcu Sayısına Ulaşacağı Bekleniyor


Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün istatistiklerine göre, Trabzon Havalimanında 2014 Nisan ayı sonu itibariyle 6 bin 666 uçak seferi ile 845 bin 740 yolcu taşınmış oldu.

Bu rakamlara göre; 2014 yılının Nisan ayı sonu itibarıyla Rize’nin uçak sayısı 1.957 yolcu sayısı 217 bin 302’ye seviyelerinde olduğu tahmin ediliyor. Bu rakamlara bakıldığında havalimanının açılmasıyla birlikte yolcu sayısının hızla artması ve bölgede, turistik ve ticari faaliyetlerin hareketleneceği beklentisi hakim…
Haber / Hamza YENİLMEZ 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2014, 13:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin Atasaral
Metin Atasaral - 9 yıl Önce

cayeli tuneli ile melyat arasina yapilacak hava alaninin yeri hangi amacla degisti .yesilkoyle melyat arasindaki fizilibite farkimi varmis,yesilkoy pazar arasi dediginiz yerde balikcilar hisarli sivrikale yesilkoy ikiztepe nin yasam alanini denizle irtibatini kesiyorsun melyat cayeli arasinda boyle bir sorun yok.uc km otesi bu inat niye.deniz olmasaydi hava alani yapilmayacamiydi.gunu kurtarmak icin yapin bakalim sonrasinda cok gec kalmis olunacak.balikcilar,hisarli sivrikale ,yesilkoy ikiztepe halkinini dikatine ve hava alani uc km re daha batiya kaydirilmasi konusunda ilgilileri duyarli olmaya davet ediyorum.

Editör; Değerli hocam bu güzel temennilerinizi hassasiyetinizi umarım ilgililer değerlendirir.Sizin düşünceniz balıkçılar ise onun için de proje olduğunu biliyorum.Saygılarımla...

Şileyitli
Şileyitli - 9 yıl Önce

yeşilköy- kızkulesi arasında insanların denizle irtibatı söz konusu değil tüneli̇n arakasinda deni̇ze gi̇ri̇lecek bi̇r yer var onun dişinda yok eğer 1. tünel i̇le kizkule arasinda bi̇ryerde yapilacaksa burdan balikçilar bi̇le etki̇leneyecek,sayin hocam si̇zi̇ sami̇mi̇ bulmuyorum poli̇ti̇k bi̇r tavir sergi̇li̇yorsunuz, larozlu biri burnunun dibinde neden havalimanı istemez

ASIM
ASIM - 9 yıl Önce

metin hocam ciddimisin inanamadım

ORHAN
ORHAN - 9 yıl Önce

tüm rize ayağa kalktii.pazar olarak biz hala neleri konuşuyoruz.inanmak mümkün değil.eğitimci hocam yapma ya...

SIRADAKİ HABER