Fındık döviz kazandırıyor!

10 yılda fındığın dış satımından 15 milyar doları aşkın döviz girdisi sağladığı belirtildi.

Fındık döviz kazandırıyor!Dünya fındık üretim ve ihracatının yaklaşık yüzde 75’lik kısmını elinde bulunduran Türkiye’nin, son 10 yılda bu ürünün dış satımından 15 milyar doları aşkın döviz girdisi sağladığı belirtildi.
Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nden (KFMİB) alınan bilgiye göre, 1 Eylül-31 Ağustos tarihleri arasında sezon olarak gerçekleştirilen fındık ihracatında 10 yılda 2 milyon 388 bin ton iç fındık ihraç edilerek karşılığında 15 milyar 185 milyon dolar döviz girdisi sağlandı. Bu da son 10 yılın ortalama rakamlarıyla yılda 240 bin ton civarında iç fındık ihracatı ve 1.5 milyar doları aşkın döviz girdisi anlamına geldiği kaydedildi.

Trabzon Ticaret Borsası’nın (TTB) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, 20 yıl önce ihraç edilen iç fındık miktarının 200 bin tonun altında bulunduğunu hatırlatarak, “10 yıllık periyodlar halinde incelendiğinde ihracatımız düzenli olarak artmaktadır. Yaklaşık 110 ülkeye yapılan fındık satışında geçtiğimiz sezon 300 bin tonu aşmamız, önümüzdeki yıllarda istikrarlı fiyat ve üretim politikaları izlendiğinde bunun artacağı anlamına gelmektedir. Dış ticarette açığın giderek arttığı ülkemizde fındık gibi tek kuruş ithal girdisi olmayan bir üründen kazanılan döviz bu bakımından çok ama çok önemlidir” dedi.

Türkiye’nin 700 bin hektarı aşkın bir alanda fındık üretimi yaptığına dikkat çeken Şükrü Güngör Köleoğlu, “Hedefimiz ürettiğimizin tamamını satmaktır. Ancak, iç piyasada da 150 bin tona kadar yükselen tüketimi de katarsak, geride bıraktığımız sezonda satılan 750 bin ton civarındaki fındığı artık üretemez durumdayız. Türkiye’de maalesef özellikle bir verim düşüklüğü söz konusudur. Bu düşüklük Doğu Karadeniz’de dekarda 100 kilonun altına kadar inmiştir. Bu düşüklüğü tamamen mevsim şartlarına bağlamak doğru değildir. Verim ve kaliteyi arttırmak için bahçelere daha çok girmek, önem vermek ve istikrarlı politikalar izlemek zorundayız. 1 milyon tondan fazla fındık üretebileceğimiz bahçelerden 600-700 bin ton fındık alınmasıyla yetirmemiz doğru değildir.” Köleoğlu, sektörde söz sahibi olan Trabzon Ticaret Borsası’nın verim ve kaliteyi arttırmak için, sektörün tüm kesimleriyle işbirliği yaparak, önümüzdeki yıldan itibaren farklı projeler uygulayacaklarını da sözlerine ekledi.Karadeniz gazetesi.  

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2013, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER