Dünya Markası Olma Yolunda Adım Adım:

Dünya Markası Olma Yolunda Adım Adım:

Dünya Markası Olma Yolunda Adım Adım:

Hayati Akbaş

ŞAVŞAT-Artvin’in Şavşat ilçesindeki geleneksel evleri gelecek nesillere aktarmak amacıyla Şavşat Belediyesi tarafından marka tescili yaptırıldı. Şavşat evlerinin tescil edilmesinin ardından marka olma yolunda basamakları birer birer çıkıyor.

2015 yılında dünyada 30 ülkede 270 kentin ve ülkemizde ise 18 ilçenin sahip olduğu Uluslararası Cittaslow Sakin Şehir Birliğine 10. sırada üye olarak kabul edilen Artvin’in Şavşat ilçesi, geleneksel Şavşat evlerinin tescil edilmesinin ardından marka olma yolunda basamakları birer birer çıkıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Şavşat ilçesinde "geleneksel Şavşat evi" olarak tescillenmiş çok sayıda bina bulunuyor. Çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği ilçe, geleneksel mimarisini, tarihini, doğasını koruyor.

Onur Özaydın: "Şavşat Evleri Türk Osmanlı Mimarisinden de Motifler Taşıyor"

Şavşat Kaymakamı Onur Özaydın, kaymakamlık ve Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından projelendirilerek örnek bir Şavşat evi yaptırıldığını belirterek, “Şavşat evimiz şu an faaliyete geçmiş olup, Cevizli Köyümüzdeki 200 yıllık tarihi Şavşat evi örnek alınarak yapılmıştır. Şavşat evi geleneksel Şavşat mimarisi dışında Türk Osmanlı mimarisinden de motifler taşımaktadır. Büyük bir çoğunluğu ahşap ve taştan yapılmış olup, Şavşat’a ait, Artvin’e ait mimari özellikleri taşımaktadır.

2010 yılında projelendirilip faaliyete geçen Şavşat evimiz o tarihten bu yana vatandaşlarımıza kültürel mimarinin örneğini yansıtarak hizmet etmeye devam ediyor” dedi.

Nihat Acar: "Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca İlçemizde Geleneksel Şavşat Evi Olarak Tescillenmiş Çok Sayıda Bina Mevcuttur"

Marka tescili yapılan Şavşat Evi hakkında bilgi veren Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar; “Bugün sizlerle Türk Patent ve Marka Kurumundan almaya hak kazandığımız Şavşat Evi Marka Tescil Belgesi’ni tüm Şavşat halkı ve ülkenin dört bir yanında yaşayan tüm Şavşatlılar adına kazanmanın mutluluğunu paylaşıyor İlçemize ve tüm Şavşatlılara hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Şavşat evlerimiz 200 yıllık tarihi ile yerel malzeme, geleneksel yapım sistemi ve özgün detaylarla inşa edilmiş malzeme ve yapım sistemi açısından yörenin en iyi korunmuş örneklerinden biridir. Geniş bir bahçe içinde kendine ait samanlıkla birlikte yer alan yapı, ahır katı, yaşama hacimlerinin bulunduğu giriş katı ve ambar katından oluşmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Şavşat İlçesinde Geleneksel Şavşat Evi olarak tescillenmiş çok sayıda bina mevcuttur.

Hatta tamamen geleneksel ahşap mimariye sahip Bazgiret (Maden) köyümüz bulunmaktadır. İlçemiz dolayısı ile Şavşat Evlerini incelemek üzere çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Nihat Acar: "Cittaslow Markasının Sürdürülebilirliği için Geleneksel Ahşap Mimariyi Korumalıyız"

Acar: "Kentimiz, geleneksel mimarisini, tarihini, doğasını koruduğundan bütün bu özelliklerinden dolayı Dünyada 30 ülkede 270 kentin ve ülkemizde ise 18 ilçenin sahip olduğu Uluslararası Cittaslow Sakin Şehir Birliği'ne 10. sırada üye olarak kabul edilmiş ve marka ilçe konumundadır.

Markanın sürdürülebilirliği için geleneksel ahşap mimariyi korumak öncelikli kriterler arasındadır. Hatta geleneksel mimariye sahip çıkma konusunda Uluslararası sakin şehir birliğinden Valilik ve Belediyemiz olarak uyarı mektubu aldık. Uyarı mektubu sonrası Sayın Valimiz Yılmaz Doruk’un talimatları ile İl Özel İdaresi ve Çoruh Üniversitesi tarafından köylerdeki yapılaşma şekil ve modelleri ile ilgili olarak çalışma başlatıldığı Belediyemize yazılı olarak bildirilmiştir.

Son yıllarda ilçede yeni yapılan tüm binalarda Şavşat Evleri'ne sahip çıkılması ve gelecek kuşaklara aktarılması bakımından mutlaka Geleneksel Şavşat Evi motifleri kullanılmaktadır.

İlçe Merkezinde Belediyemiz tarafından yaptırılan cadde ve sokak sağlıklaştırmalarında ise bütün binalarda örnek uygulama teşkil etmesi bakımından uygulanmak üzere Geleneksel Şavşat Evi renk ve motifleri kullanılmaktadır.

Hatta geleneksel Şavşat Evlerimizi yaşatmak üzere İlçede ahşap malzemeden üretilen minyatür Şavşat Evleri ziyarete gelenler tarafından satın alınmakta, ziyarete gelen bürokratlara ve tayinle ilçeden ayrılan kamu görevlilerine Şavşat hatırası olarak hediye edilmektedir" dedi.

Nihat Acar: "Marka Tescilinin Asıl Amacı Şavşat Evlerinin Gelecek Kuşaklara Aktarılmasıdır"

Acar: "Marka Tescilinin asıl amacı Geleneksel ahşap mimarinin bu güne kadar olduğu gibi yüzyıllar boyunca yaşaması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. Ayrıca bu marka tescilinin içinde üretim, turizm, tarım, pazarlama, gelenekleri ve görenekleri yaşatma, inşaat, restaurant ve cafe işletmeciliği başlıkları da yer almaktadır.

Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından Şavşat Belediyesi adına marka tescili yapılan, İlimiz ve İlçemiz turizmi ve kültürü açısından büyük önem taşıyan Şavşat Evi markasına sahip çıkacağımızı ve gelecek kuşaklara aktarımı için çalışmalarımızın devam edeceğini sizlerin aracılığı ile tekrarlıyor, Şavşat Evi Marka Tescilinin Marka ilçe Şavşat’a ve Tüm Şavşat’lılara hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER