ÇAYKUR: ÜRETİCİLERİMİZE RAHAT ÇAY TOPLAMA VE SATMA İMKANI SAĞLANACAKTIR

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü, 27 Nisan 2020 tarihli basın bülteninde, Çay sezonu ile ilgili yapılan tün hazırlıklarla ilgili üreticileri bilgilendirici ve rahatlatıcı açıklamalarda bulundu.

ÇAYKUR: ÜRETİCİLERİMİZE RAHAT ÇAY TOPLAMA VE SATMA İMKANI SAĞLANACAKTIR

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü, 27 Nisan 2020 tarihli basın bülteninde, Çay sezonu ile ilgili yapılan tün hazırlıklarla ilgili üreticileri bilgilendirici ve rahatlatıcı açıklamalarda bulundu.

Basın bülteninde, Geçen yıl çay sezonunun hemen ardından başladığımız yeni yılın hazırlıklarıyla ilgili öncelikle bakım, onarım, demontaj, yenileme, temizlik gibi temel alanlarda kademeli olarak işe başlattığımız çalışanlarımızla birlikte kampanya hazırlık çalışmalarını tamamlamış bulunmaktayız. Bu yılın hazırlıklarını farklı ve özel kılan diğer bir husus da malum dünya genelinde etkili olan koronavirüs salgını olmuştur. Olağan akışın dışında ilave önlemler, tedbirlerin alınmasını gerektiren bu süreçte Çaykur olarak üreteci ve çalışanlarımızın sağlığını riske etmemek, üretime de ara vermemek için yoğun bir çaba sarf edilmiş ve kampanya süresince aynı hassasiyete devam edilecektir.

Üreticilerimiz sosyal mesafe kuralını ihlal etmeden; bilgilendirmesini daha sonra yapacağımız planlamaya uygun olarak belirleyeceğimiz gün ve saatlerde alım yerlerine giderek diğer üreticilerimizle temas etmeden, kalabalık oluşturmadan çaylarını rahatlıkla satabileceklerdir.

Çay filizlerinin genel gelişimi ve mevsim şartlarının serin ve yağışlı geçmesi, özellikle orta ve yüksek kesimler için çayın erken hasat olgunluğuna gelmeyeceğini işaret etmektedir. Bu da üreticilerimize; izdiham riski oluşmadan, kademeli bir çay hasadı, dolayısıyla daha rahat çay toplama ve satma imkânı sağlayacaktır. Bu yıl ki hasat dönemi başlangıcından itibaren virüs salgınının çevresel etkileriyle geçen yıllara göre daha zor geçecekmiş gibi bir algı oluşmuş olabilir. Ancak üreticilerimiz özellikle çaylarını toplama, satma konularında acele etmez, Çaykur olarak planladığımız alım uygulamalarımıza riayet eder, hem kendilerini hem de bizim şartlarımızı zorlamazlar ise inanıyoruz ki geçmiş dönemlerden daha rahat bir çay sezonu yaşayacağız. Ayrıca üreticilerimizi memnun edecek, rahatlatacak bir alım kotası ilan edeceğimizden acele etmemelerini, rahatlıkla çaylarını satabileceklerini belirtmek isteriz. Son yılların en düşük çay stokuyla gireceğimiz yeni çay sezonunun; üreticilerimiz için rahat, huzurlu ve bereketli geçmesi beklentisi ve inancıyla; bütün üretici ve çalışanlarımızın Ramazan-ı Şeriflerini tebrik ederiz. Şeklinde açıklandı.

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2020, 09:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Azmi Karadeniz
Azmi Karadeniz - 2 yıl Önce

üreticinin tarlasınınnbaşında olmadığını bilerek bu şekilde açıklama yapmas, komik değilmi

Poyraz DEMİRDAĞ
Poyraz DEMİRDAĞ - 2 yıl Önce

ALlah aşkına bir karar verin Vali kimse gelmeyecek diyor siz güzel bir sezon olacak diyorsunuz.Önce şehir dışındaki üreticilere gelme olanağı sağlayın.Çay toplanacak ekim var bag bahce var neden konulan yasakla ilgili konuşmuyorsunuz.Valiler bir bölgenin kaderiyle oynayamaz.Selamlar

Üretici
Üretici - 2 yıl Önce

Temennimiz o yönde elbette lakin birde çaykur gereklerimiz var ikigün rahat satsak geri kalan ikiton çayımızı maalesef bir ay anca satabiliyoruz fabrikalar her sene bakım onarımdan geçiriliyor ama ikigün dayanamıyorlar ve yarı yarıya bizi özel sektöre satmaya mecbur bırakıyorlar, hikaye senaryo hersene aynı lakin yaşanan gerçekler asla öyle değil gram fazla alınmadan bizleri özel sektörlere peşkeş çekiyorlar...gerçekten artık icraat görmek istemiyoruz laf cambazlarından bıktık,ya özellerede bir el atılsın ya toptan kaldırılsın çaykur 3 tlden alıken geçen yıl 1.5 tl yi gördük özellerde bu fırsatçılara bizi mahkum etmeyin yada emek hırsızlığına birileri dur desin

Havva Ekşioğlu
Havva Ekşioğlu - 2 yıl Önce

Yetkililerden ricam 250 300 tl yevmiye çok malsahibini zarara sokarsınız ona bir düzenleme getirin yada kiloya göre değerlendirme yapın ayrıca kontrollü il dışından çay toplayacak olan mal sahibi ve işçilere izin verin şu anda biz ot almamız gerekiyor hem ot hem toplamasına yevmiye verirsek bize hiçbirlerim kalmaz doktor kontrolünde bize izin verin getireceğimiz işçiyede biran önce haberlerinizi bekliyoruz

SIRADAKİ HABER