Çat Köprüsü 1.oldu

Rize Valiliği tarafından düzenlenen "Rize'de Doğa ve Manzara" konulu "Fotoğraf Yarışması"nda ödüller sahiplerini buldu.

Çat Köprüsü 1.oldu

Rize'nin turizm potansiyelini artırmak, bilinmeyen doğal güzelliğini tanıtmak amacıyla düzenlenen "Rize'de Doğa ve Manzara" yarışmasına, Türkiye'nin dört bir yanından çok sayıda fotoğraf tutkunu yoğun ilgi gösterdi.

BİR DOĞA HAZİNESİ: RİZE

Rize'nin doğal güzellikleri, dağları, gölleri, akarsuları, yaban hayvanları, bitkileri ve benzeri doğal zenginlikleri, kırsal alandaki köyler, evler, tarım, hayvancılık, balıkçılık faaliyetleri, gelenekler, el sanatları, düğünler, bayramlar, imeceler, Rize'ye özgü yaşam faaliyetleri, Rize kent ve ilçe merkezlerinde, meydanlarda, evlerde, sokaklarda, tarihi mekânlarda, çarşıda, pazarda, sahilde ve benzeri yerlerde yaşam konularını içeren "Rize'de Doğa ve Manzara" adlı fotoğraf yarışmasına 596 katılımcı ve 2003 fotoğraf başvurusu oldu.

KARTPOSTALLIK FOTOĞRAFLARIN ŞEHRİ
İlimizde ilk kez düzenlenen "Rize'de Doğa ve Manzara" fotoğraf yarışması ile; Rize'nin sosyal, kültürel, doğal değerleri, yaşam zenginliği ve farklılıklarının yurt içinde ve dışında tanıtılması, estetik değerlerinin sanatsal yorumlarla ortaya konulması, İlimizin denizden dağ zirvelerine kadar eşsiz ve zengin doğa varlıklarını belgelenmesi, böyle bir coğrafya ve doğal ortam içinde insanımızın özgün yaşantısının kaydedilmesi, Rize ve bölgenin doğal ve kültürel değerlerinin fotoğraflarla yansıtılması ve bu sayede de fotoğraf sanatına ilgi ve desteğin sağlanması amaçlandı.

2003 FOTOĞRAF DEĞERLENDİRİLDİ
Ödül sahiplerinin açıklanması için Rize Valiliği Ayder Toplantı Salonunda düzenlenen programda konuşan Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, "Seçici Kurulumuz 21 Haziran 2016 tarihinde değerlendirmesini yaptı. Başvurusu yapılan 2003 fotoğraftan (226) adet fotoğraf Şartnameye uygun olmadığı için yarışma dışı bırakıldı ve değerlendirme (1777) fotoğraf üzerinden yapıldı. İlk tur elemeden (148) adet fotoğraf ikinci tura, ikinci turda (60) eser üçüncü tura geçti. Üçüncü turda yapılan değerlendirmede (15) fotoğraf final turuna kaldı. Final turunda yapılan oylama sonucunda ise ödüller sahiplerini buldu. Ödül töreni ileriki bir zamanda yapılacaktır. "dedi.
1.fotoğraf

FOTOĞRAFLANACAK ÇOK SAYIDA GÜZELLİK VAR
Yarışmadaki amacın kentin değerlerini ön plana çıkararak, kentin tanıtımına katkı sunmak olduğunu anlatan Vali Erdoğan Bektaş ise, "İlk defa Rize Valiliği olarak, "Rize'de Doğa ve Manzara" sloganıyla bir fotoğraf yarışması düzenleniyor. Bu şehirde gezilecek çok yer, görülecek birbirinden eşsiz manzara, fotoğraflanacak çok sayıda güzellik var. Yarışmacı kardeşlerimiz emek sarf ederek ortaya çok güzel fotoğraflar çıkarmışlar. Emeklerinden dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bu yarışma ilk fotoğraf yarışmasıydı. Fotoğraf Yarışması'na gösterilen bu ilgiden dolayı başta sanatçılarımız olmak üzere tüm emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum, çok teşekkür ediyorum. Fotoğraf bir serüven, devam edecek. Önümüzdeki yıllarda da aynı güzel çalışmaların gelmesini dilerim.'' dedi.
2.lik Fotoğrafı

3.lük kazanan Fotoğraf

FOTOĞRAF YARIŞMASINDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Final turunda yapılan oylama sonucunda Ödül (Derece, Mansiyon ve Jüri Özel) alan fotoğraflar şu şekilde belirlendi.
1.lik Ödülü- Çamlıhemşin Çat Köprüsü adlı fotoğraf ile Murat Topal
2.lik Ödülü- Çamlıhemşin Zil Kale adlı fotoğraf ile Ali Mermertaş
3.lük Ödülü- Çamlıhemşin Pokut Yaylası adlı fotoğraf ile Esengül Yavuz
Juri Özel Ödülü

Jüri Özel Ödülü Hasan Alper Eryiğit
Mansiyon- Çamlıhemşin Pokut Yaylası adlı fotoğraf ile Derviş Önder Kahraman
Mansiyon- Çamlıhemşin Huser Yaylası adlı fotoğraf ile Emin KANBUR
Mansiyon- İkizdere Çağırankaya Yaylası adlı fotoğraf ile Murat Topal
Mansiyon alan fotoğraflarBasın toplantısına Vali Erdoğan Bektaş, Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Seçici Kurul Üyeleri: Ata Yakup Kaptan, Mehmet Ali Ak, Murat Genç, Mustafa Reşat Sümerkan, ile Osman Ürper katıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2016, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER