Biyolojik türler artık koruma altında

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık, Türkiye'de doğada korunan alan oranının son 10 yılda 2.5 kat arttığını söyledi.

Biyolojik türler artık koruma altında
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen sempozyumun açılışında konuşan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık, Türkiye'de doğada korunan alan oranının son 10 yılda 2.5 kat arttığını söyledi.
  
 
 
 İki gün sürecek olan “Doğa Turizmi ve Biyolojik Çeşitlilik Sempozyumu'” Kocaeli'deki Kartepe Green Park Resort Otel'de 370 bilim adamı ve uzmanın katılımıyla bugün başladı. Kocaeli bölgesinin 1650 metre rakımıyla en yüksek kesimi olan Kartepe'de gerçekleştirilen sempozyuma Kocaeli Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık, Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Akıncıoğlu, bilim adamları ve çok sayıda uzman katıldı.
  
 
   
Doğayı Korumak Bilmekle Başlar
                Yaklaşık 370 kişilik katılımla gerçekleşen sempozyumun açılışında bilgi veren Genel Müdür Ahmet Özyanık, Türkiye'de biyolojik çeşitlemelerle ilgili çalışmaları bir sempozyum ortamında bilim adamlarıya tartışacaklarını belirterek, "Yaklaşık 370 kişi iki gün boyunca Türkiye'nin biyolojik çeşitliliğini konuşacak. Doğa korumasını, biyolojik çeşitliliğinden doğa turizmine geçişle ilgili olarak bileşenleri konuşacağız. Bu hem farkındalık açısından önemli, hem de bilim camiasıyla kamu yönetiminin biraraya gelmesi açısından son derece önemli bir uygulamadır. Doğayı korumak bilmekle başlar. Bilmediğiniz tanımadığınız bir yeri koruyamazsınız. Biz yaklaşık 20 milyon liralık bir bütçeyle Türkiye'nin biyolojik çeşitlilik envanterini çıkartıyoruz. Nerde neyimiz var. Bunların ne kadarı hassas, ne kadarı yaygın, ne kadarı kritik ve ne kadarı yok olmak üzere olduğunu resmi rakamlarla ortaya koymamız gerekir" dedi.
  
 
   
Ahmet Özyanık konuşmasında, "Biyolojik çeşitliliğin korunmasının üç aşaması vardır. Birincisi türlerin korunması, ikincisi bu türlerin yaşadığı alanları korumak, üçüncüsü ise genetik kaynakların korunmasıdır" diyerek, bakanlık olarak her üç alanda da ciddi çalışmalar yaptıklarını belirtti. Özyanık, Türkiye'de doğa korumanın en önemli kriteri olan korunan alan oranında son 10 yıl da 2.5 kat arttığını da söyledi.Bugün başlayan sempozyum, yarın yapılacak olan önerilerin değerlendirilmesi ve bildirilerin sunulmasıyla sona erecek. 
 
 
 
 
  

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2014, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER