BİR DÜZENLEME DAHA

Yusufelililer tarafından çokça merak edilen ve endişe duyulan konutta ve işyerinde kura ve komşuluk ile ilgili düzenleme yapıld

BİR DÜZENLEME DAHA

Hayati Akbaş

YUSUFELİ-Yusufelililer tarafından çokça merak edilen ve endişe duyulan konutta ve işyerinde kura ve komşuluk ile ilgili düzenleme yapıldı.

Yusufeli Barajı ve HES Projesi İnşaatıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesine eklenen madde ile konut ve işyeri kura çekimi Toplu Konut idaresi Başkanlığı tarafından düzenlenecek usul ve esaslara göre yapılacak.

15.06.2015 tarihli ve 2015/7877 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Yusufeli Barajı ve HES İnşaatı nedeniyle bulundukları yerleşim yerlerinden kaldırılmaları zorunlu bulunanların yeni yerleşim alanlarına nakilleri, hak sahiplikleri ve borçlandırılmalarına ilişkin usul ve esasların 4. Maddesine ek fıkra eklenmiştir. Değişiklikte;

‘Devlet eliyle iskan kapsamında hak sahibi olan ailelerin bilgilerinin Artvin Valiliği aracılığı ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığına bildirilmesini müteakip, konut ve iş yeri kura çekimleri ile bunlara ilişkin tebliğat ve borçlandırma işlemleri Devlet ve Su İşleri Genel Müdürlüğü adına Toplu Konut idaresi tarafından yürütülür. Kura çekim tarihi ve borçlandırma sürelerinin imza süreleri Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenecek usul ve esaslara göre belirlenir. Borçlandırma sözleşmesini imzalayan ailelerin listesi Toplu Konut idaresi Başkanlığı tarafından Mahalli İskân Komisyonuna iletilmek üzere Artvin Valiliğine bildirilir.’ maddesi yer aldı.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, “Yusufeli Barajı ve HES Projesi İnşaatıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin ek maddesinin ilçemize, milletimize hayırlı olmasını diliyor, bu süreçte bize desteğini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı İsrafil Kışla ’ya ve Artvin Milletvekilimiz Erkan Balta’ya Çevre ve Şehircilik Bakanımıza ve özellikle Yapı işleri Genel müdürümüz ve çalışanlarına DSİ nin ilgili bürokratlarına teşekkür ederim. Bizim için önemli bir sorun daha aşılıyor. Devletimizin gücü ve eli bu süreçte hep üzerimizde olacaktır.” dedi.

Yusufeli Barajı ve HES Projesi İnşaatıyla ilgili bundan öncede onun üzerinde yeni yasal düzenleme gerçekleşmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER