Ayder ‘de Tarihi Kaplıca kapandı

TOKİ tarafından Ayder ‘de başlatılan Kentsel Dönüşüm kapsamında yenileme projesi yapılacağından Ayder Kaplıcaları kapandı.

Ayder ‘de Tarihi Kaplıca kapandı

ÇAMLIHEMŞİN-TOKİ tarafından Ayder ‘de başlatılan Kentsel Dönüşüm kapsamında yenileme projesi yapılacağından Ayder Kaplıcaları kapandı.

Ayder Kapaş. Kooperatifi yönetim kurulu ve kurucularından Başkan Recep YAŞAR ve Ayder Turizm AŞ yön. Kurulu ve kurucuları adına Başkan Dursun (Yaşar)Güler kamuoyuna ortak açıklamalarda bulundular

"30 yıldır Hizmet Veriyoruz"

Sözlerine, “Ayder halkına, Çamlıhemşin halkına, Rize ve İlçe belediyelerine, Rize Özel İdaresine, Ayder Kapaş Koop ortaklarına, Ayder AŞ ortaklarına, ilgililer ve kamuoyunun bilgisine” diye başlayan Başkan Yaşar ve Güler, “ Yöre insanımız Ayder ‘de kadimden beri Ayder kaplıca sularını bulup şifa için insanların ve halkımızın hizmetine sunmuştur. Kaplıca tesislerinin faaliyete geçmesi için 30 yıl önce Özel idarenin kurmuş olduğu Ayder AŞ şirketini halktan sermaye toplayıp, satın alarak hizmet vermeye devam eden, çoğunluk hissesi Ayder, çevre köyleri, kurucu ve ortaklarından oluşan S.S Ayder kooperatifidir. Şu anda Ayder Turizm Tic. AŞ tarafından işletilen kaplıca tesisleri yüzlerce ortağı olan bir kuruluştur” dediler.

"600 Oratğımız Vardır"

Başkan Yaşar ve Güler, “ Ayder A. Ş’ nin çoğunluk hissesi kooperatifte, kalan hisseleri Rize Belediyesi ve ilçe belediyeler ile özel idare ve bölge insanının ortak olduğu kooperatifle birlikte 600 kadar ortağı vardır. Mevcut Ayder kaplıca tesisleri TOKİ nin Ayder ‘de planladığı dönüşüm ve yenileme projesi içerisindedir. Bu vesile ile yukarıda bahsedilen ortaklarımızın kazanılmış haklarının, yöremizin ve insanımızın Cumhurbaşkanımızın da deyimi ile mağdur edilmemesi yöremiz için çok büyük önem arz etmektedir” diye konuştular.

"KENTESEL DÖNÜŞÜM BAŞLADI"

Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Recep Yaşar ve Ayder Turizm A.Ş Başkanı Dursun Yaşar Güler, yeni dönem için beklentilerini şöyle açıkladı.

“Bu dönüşüm sırasında doğacak boşluktan dolayı mağduriyetimizin giderilmesi için, Ayder Kooperatifi yönetimi ve Ayder AŞ yönetimi olarak, Ak Parti İlçe Başkanı Sayın Ömer Altun, Rize İl Genel Meclisi üyemiz Sayın Yusuf Arısoy, Çamlıhemşin Belediye Başkanımız Sayın Osman Haşimoğlu, Ayder ’deki derneklerimiz, Ayder halkı ve mahalle muhtarlarımız ve burada ismini sayamayacağımız kurucu ve ortaklarımızın desteği ve girişimleri ile bu dönüşüm ve yenileme çalışmalarında, yenilenen kaplıca termal tesislerinin, tekrar bu inşaat ve yenileme döneminde mağdur olan, kaplıca işletmecisi Ayder AŞ ye verilmesi için gerekli çalışmalar ve görüşmeler en üst düzey ve en iyi şekilde yapılmıştır”.

"Bakan dahil Tüm İlgillerle Görüşme Yaptık"

Başkanlar “Ayder’e iki kere gelen Çevre Şehircilik bakanımız Sayın Murat Kurum ve beraberinde olan Rize Milletvekilimiz Sayın Muhammed Avcı ile diğer Rize milletvekillerimiz, Rize Valimiz, Özel İdare müdürleri, tüm bölge siyasi ve ilgili bürokratlarla yapılan görüşmelerde, Ayder ‘de yapılacak yeni kaplıca tesislerinin yine Ayder AŞ tarafından işletileceği sözü alınmıştır. Bu vesile ile TOKİ ve Özel İdareye de bu konu ile ilgili yazmış olduğumuz yazılı ve yüz yüze görüşmelerimizde protokol yapalım talebimize de yapılacak tesislerin henüz kiralamasının Özel idarede mi, TOKİ yetkisinde mi olacağı kesinleşmediğinden yazılı bir protokol yapılamamıştır” şeklinde konuştular.

"KENTSEL DÖNÜŞÜM SONRASINDA YAPILACAK OLAN TESİSLERİ TEKRAR İŞLETMEK İSTİYORUZ"

Başkan Yaşar ve Güler, son olarak şu ifadelerde bulundular

Yazışmalar neticesinde TOKİ özel idare üzerinden yeni tesisler yapılınca Ayder AŞ ile ilgili bu durum dikkate alınmıştır ve görüşülecektir diye bize bu minvalde yazılı bir cevap verilmiştir.

TOKİ ‘nin Ayder ‘de dönüşüme başladığı günden itibaren Ayderli ve Ayder esnafının mağdur olmaması için her fırsat ve platformda Tüm siyasi ve devlet erkânına, Sayın Bakan Murat Kurum’a da Ayder’i Ayder yapanın Ayder halkı ve esnafı gurbetteki insanları olduğu anlatılmıştır.

Ayder’i Ayder yapanın her karışında alın teri olan Ayderli dedelerimiz ve bizlerin olduğunu 30 sene öncesinden Ayder daha turizme açılmadan, tanınmadan, Ayder ’in geleceği için kooperatif ve şirketler kuran, Ayder’le ilgili ahırdaki ineğini satıp kooperatif şirket hissesi alan, Ayder için taşın altına elini koyan, omuz veren öncelikle değerli Ayder, çevre köyleri ve Çamlıhemşin halkıdır.

Tüm devlet yetkililerine ve ilgililere Ayder’i sadece görsel değil, gelenek, folklor, tarihi, çevresi, ormanı, köyleri, yaylaları insanı ve kültürel yapısı ile bir bütün olarak korumanın bir anlamı olduğunu, gerçeğin bu olduğunu bıkmadan defalarca anlattık.

Yönetim, kurucular, hukuk danışmanlarımız ile yaptığımız istişareler sonucunda Ayder ‘in aslında ilk TOKİ nin verdiği dönüşüm tarihine göre bitmek üzere olması gereken yenilenme çalışmalarının daha da gecikmemesi için, kiracılık işletim ve termal su haklarımızın dava konusu edilmesinin süreci uzatacağı, dönüşüm ve yenilenmeye engel teşkil edeceği, belki de yıllar sürecek bir sorun ve problem olacağını düşünerek aramızda istişare ile devleti yöneten Cumhurbaşkanımızdan, Bakanımıza, Milletvekili, Valimiz ve diğer devlet ve kurum yetkililerinin sözüne, sözlü taahhütlerine güvendik ve inandık.

30 yılı aşkın bir süredir Rize vilayeti sınırları içinde devlete en yüksek kirayı ödeyen ve halka, turizme azami en iyi hizmeti veren, kar zarar gözetmeden hizmeti önceleyen, bir nevi amme hizmeti gibi, yaz kış tesisleri açık tutan, şifa dağıtan, istihdam sağlayan, ihtiyaç sahibi öğrencilere burs veren, dilek ve temenniler defterinde binlerce memnuniyet ve teşekkür yazıları ile büyük bir arşive sahip olan Ayder Kaplıca tesislerinin Ayder turizmine ve tanıtımına büyük katkıları olmuştur.

10 yıl önce Ayder AŞ nin daha modern bir tesis yapmak, fizik tedavi hastaları için ek yatak ve ilave sosyal alanlar eklemek için proje ürettiği, fakat mevcut kaplıcaların bina ruhsatı olmadığı için yenilenmesine, yapılmasına müsaade edilmeyen binasının, şimdi TOKİ işbirliği ile yıkılıp yeniden yapılarak yenilenmesi gerekmektedir.

Yeni, günümüz şartlarına uygun, rehabilite kaplıca tesisleri yapılarak halkımızın ve turizmin hizmetine sunulup, tarafımızdan işletmesinin ve işleticiliğimizin devam etmesi için mevcut tesislerin boşaltılmasına ihtiyaç vardır.

Görüşmelerimiz neticesinde TOKİ nin yüklenici inşaat firmasının yeni tesisleri bir an önce yaparak bitirmesi ile en kısa sürede Ayder halkı ve şifa bekleyen insanlarımızı kaplıcanın yeni fizik tedavi tesisleri ile buluşturup en güzel hizmeti vermek istiyoruz.

Yeni kaplıca projesinde gördüğümüz, tecrübelerimize dayanan, bize göre olması gereken projedeki bazı eksik ve detayları da direk TOKİ Başkanın kendisine anlattık, kendisi de düzeltilmesi için yetkililere talimat verdi.

Bizler Ayder kooperatifi ve iştiraki Ayder AŞ ve diğer ortaklarımız olarak konuya hüsnü zan ile yaklaşıp, devletimize ve devlet yetkililerimizin verdikleri sözlere güveniyor bu konuda çeşitli spekülasyonlar ile fitne çıkarmak isteyen art niyetli kişileri kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Bu vesile ile siz değerli ortaklarımız, ilgililer ve halkımızın kahve köşelerinde, orda, burda kesin bilgiye dayanmayan dedikodu ve yalan, yanlış, balon bilgilere itibar etmemeleri için bu bilgilendirmeyi sizlere ulaştırmayı uygun gördük”.

Sormak istediğiniz konularda Ayder Kooperatifi ve Ayder AŞ en net bilgileri sizlere aktarmaya devam edecektir, sabırla süreci bekleyip, sizler ile sürekli iletişim ve birlik içerisinde olacağız. Sağlık ve dua dileklerimizle.

Saygı ile duyurulur

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER