Alman kardeşlere endemik tür cezası

Her iki kardeşe toplam 70 bin 386 lira cezası kesildiğini vurgulayan Bulut, vatandaşların ormanlık alanlarda tanımadıkları ve durumlarından şüphelendikleri kişileri görmeleri halinde güvenlik birimlerine, köy muhtarlıkları ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerine haber vermeleri uyarısında bulundu.

Alman kardeşlere endemik tür cezası
ARTVİN'DE jandarma ekiplerince doğadan endemik bitki toplarken yakalanan Alman uyruklu iki kardeşe para cezası verildi

Artvin'de doğadan farklı türlerde bitki toplarken yakalanan Alman uyruklu iki kardeşe para cezası verildi. Ardanuç ilçesine bağlı Sakarya köyünde ormanlık alanda bulunan iki kişiden şüphelenen köy sakinleri, durumu jandarmaya bildirdi. Köye gelerek Alman uyruklu Ernest K. (61) ile Knoche K'nın (72) endemik bitki topladığını fark eden ekipler, bu kişilere ait araçta yapılan aramada 14 farklı türde bitki topladıklarını belirledi.

Topladıkları bitkilerin soğan, tohum ve köklerini alüminyum folyo içerisinde nemini kaybetmeyecek şekilde sardıklarını anlaşılan kardeşlerden birinin, ülkesinde ilaç firmasında çalıştığı öğrenildi. Jandarma tarafından ifadeleri alınmak üzere Ardanuç İlçe Jandarma Komutanlığına götürülen Alman kardeşler, daha sonra İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi Müdürlüğüne sevk edildi.Günebakış gazetesi

DAHA ÖNCE DE BUNA BENZER HABERLER YAPILDI

Rize Üniversitesi Pazar Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Karaoğlu: "Doğu Karadeniz’den yoğun bir endemik bitki kaçakçılığı var" -"Şu anda kaçak bitki sadece gümrüklerde ihbar varsa yakalanıyor. Yakalananlar da buz dağının görünen kısmı" -"Bugün İsrail’de bir Ayder Yaylası var. Ayder’in bir minyatürünü oraya kurmuşlar"

 Kaçakçıya turisttir diye hizmet ediyoruz"-

Doç. Dr. Şengül Alpay Karaoğlu, Doğu Karadeniz’de özellikle soğanlı bitkilerin ihracı konusunda köylülerin bilinçlendirilmesi gerektiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: "Köylülerin bilinçlendirilmesi amacıyla iki bölgede eğitim çalışması yapmayı düşünüyoruz. Ayder ve İkizdere vadileri endemik bitki türleri açısından çok önemli. Bu vadiler, yaylalar üzerinden birleşiyor. Bu iki bölgeye kontrol noktaları oluşturulup, sıkı denetlense kolay kolay bir şey kaçırılamaz. Şu anda kaçak bitki sadece gümrüklerde ihbar varsa yakalanıyor. Yakalananlar da buz dağının görünen kısmı. Ben başka bir ülkeye giderken ayakkabımı, çorabımı çıkartıyorum, ülkemize gelenler ise rahatlıkla girip çıkıyor. Turistler, endemik bitkilerimizi kaçırırken biz ’turisttir’ diye onlara hizmet ediyoruz" Yüksekokullarından mezun olacak öğrencilerin bu konuda bölge insanına önemli bilgi akışı sağlayabileceğini dile getiren Karaoğlu, "Bu öğrencilerimiz bilgi birikimleri ile kaçakçılığı önleyebilecektir. Bu konuda bilinç oluşturmak çok önemli" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2014, 00:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER