81 ŞEHİT 82 MEKTUP SERGİSİ, ARTVİN’DE ZİYARETÇİLERİYLE BULUŞTU

Artvin Valiliğinin katkılarıyla, Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinesinde Şehit Ömer Zeki Varan Anaokulu tarafından hazırlanan “81 Şehit 82 Mektup Projesi” sergisi açıldı.

81 ŞEHİT 82 MEKTUP SERGİSİ, ARTVİN’DE ZİYARETÇİLERİYLE BULUŞTU

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Valiliğinin katkılarıyla, Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinesinde Şehit Ömer Zeki Varan Anaokulu tarafından hazırlanan “81 Şehit 82 Mektup Projesi” sergisi açıldı.

Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen serginin açılışını Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla ile Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe düzenlenen törenle gerçekleştirdi.

Milli birlik ve beraberliğin önemini vurgulamak ve milli bilincin gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak, vatan için can veren aziz şehitlerimizi yâd etmek ve mektuplarını, fotoğrafların, anılarını, kitaplaştırıp yaşatmak amacıyla Şehit Ömer Zeki Varan Anaokulu tarafından hazırlanan “81 Şehit 82 Mektup Projesi” kapsamında 81 ilden şehit ismi taşıyan bir okuldan şehide ait fotoğraf, özgeçmiş, mektup ve diğer çeşitli belgelerini içeren belgeler Milli Eğitim Bakanlığı, Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü ve Şehit Ömer Zeki Varan Anaokulunun koordinasyonuyla 81 ilden temin edildi. Temin edilen fotoğraf, künye ve mektuplardan oluşturulan sergi 31 Ekim 2019 tarihine kadar 81 ilde ziyaretçileriyle buluşturulacak.

18 Mart 2018 tarihinde düzenlenen törenle açılışı gerçekleştirilen 81 Şehit 82 Mektup projesi kapsamında sergilenen belge ve mektuplar ziyaretçilerin duygusal anlar yaşamasına sebep oldu.

Sergi açılışından önce anaokulu öğrencilerinin sergilediği ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez.’ adlı gösteri herkesin beğenisini kazandı.

Serginin sonunda 82. Mektup Köşesi’nde oluşturulan 82. Mektup Şeref Defteri Vali Doğanay, Milletvekili Kışla, Başkan Kocatepe tarafından imzalandı.

Vali Doğanay, şeref defterinde şu ifadelere yer verdi: “İstiklal şairi merhum Mehmet Akif Ersoy’un bağımsızlığımızın sembolü İstiklal Marşı’mızda da ifade ettiği üzere, her karışından kefensiz yatan binlerce şühedanın fışkırdığı bu toprakların, vatan olmasını sağlayan aziz şehitlerimiz, Cihangir Asya ordularının kahraman askerlerinin torunları, dün Malazgirt’te, Moğaç’ta, Viyana’da, İstanbul’da, yakın tarihte 15 Temmuz Destanında, Güneydoğu’da, bugün Afrin’de ve vatan mevzu bahis olduğunda tereddütsüz her yerde tarih sayfalarına sığmayacak eşsiz kahramanlık ve fedakârlıklarınızla bu toprakları vatan eylediniz. Sizlere minnettarız.

İstikbalimizden emin adımlarla yürüyoruz izinizden. Hiçbir zaman ye’se ve ümitsizliğe düşmedik ve düşmeyeceğiz. Sizin yolunuzda olanlar, bu topraklar

üzerinde yaşadıkça; hürriyet, şeref ve onurla yaşamaya layık Türk milleti dimdik ayakta duracaktır.

Hamiyetperver milletimizin kahraman evlatları; hediye ettiğiniz bu topraklarda inşallah fen ve sanat çiçekleri açacak, bu vatan maddi ve manevi saadetler içinde gül ve gülistana dönüşecektir.

Artvinli gençlerimiz, anaların babaların yetiştirdiği o körpe taze evlatlarımız, ay yıldız yürekleriyle, pırıl pırıl vatan sevdası ile memleketimizin birliği ve dirliği için gerekirse bir kez değil bin kez şehit olmayı göze alan bir ahlak ve düstur içerisinde yetişmişler ve yetişeceklerdir.

Artvin’imizin gerek milli mücadelede Kurtuluş Savaşı'nda, Çanakkale’de gerek Kıbrıs çıkartmasında vatanın muhafazası için yapılan bütün savaşlarda ve mücadelelerde şehitleri vardır. 15 Temmuz Destanı'nda da, hain terör örgütlerine karşı yapılan mücadelelerde de bu kadim kent, şehitler vermiştir.

Aziz şehitlerimizin hatıralarını diri tutmak ve kahramanlıklarını bundan sonraki nesillere aktarmak için şehitlerimize ithafen hazırlanan bu çalışmada emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu vesileyle vatan uğruna göz kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Ruhunuz şad olsun.”

Programın sonunda protokol üyeleri anaokulu öğrencileri ile hatıra fotoğrafı çekildi. Sergi 81 ilde sergilenmek üzere diğer illere gönderilerek 31 Ekim 2019 tarihine kadar tüm Türkiye’yi gezmiş olacaktır.

81 Şehit 82 Mektup Projesinin çıktısı olarak sergilenen mektup ve anılar kitaplaştırılıp çoğaltılarak şehit ailelerine ve kurumlara gönderilecektir.

-Vali Doğanay, ”Çok anlamlı bir proje”

Vali Doğanay, burada yaptığı konuşmada, “ 81 Şehit 82 Mektup Projesini” çok anlamlı bulduğunu ifade ederek, bu çalışmanın 81 ilde sergilenecek olmasının önemine vurgu yaptı.

Doğanay, projeyi hazırlayan ve sergileyen Şehit Ömer Zeki Varan Anaokulu yönetici, öğretmen, öğrencilerine ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2018, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER