YEREL YÖNETİMLER-1


Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Okunma 25 Şubat 2019, 13:54

AB Yerel Yönetimler Özerklik Şart, 1988 yılında yürürlüğe girmiş ve ülkemizin de dâhil olduğu 45 konsey üyesinin 42 sı tarafından imzalanmıştır.

Gerçi Türkiye kendi iç dinamikleri göz önünde tutarak bu şartnameye çekince koymuştur.

Ancak günümüzde sorunların merkezden çözümünün zor oluşundan yerinden yönetimlere yetki vererek mahallinde çözüm üretmeleri daha doğru olacağı kanaatine varılmıştır.

Bu şartnamenin en iyi uygulama alanı başkanlık sistemi ile yönetilen rejimlerde olduğu kanıtlanmıştır.

En ufak yönetim biriminden başlamak üzere yerel yönetimlerle ilgili bir dizi ele almak istedim.

Bu gün muhtar dan başladım. İYİ BİR MUHTAR NASIL OLMALI?

Muhtar; devlet adına köyü veya mahalleyi temsil eden, seçimle iş başına gelen bir ita amiridir.

İyi bir muhtar;

1. Hükumet tarafından çıkarılan yasa ve yönetmelikleri mahallinde duyurur ve uygulanmasını sağlar. Muhtar halk ile hükumet ve devlet yönetim organları arasında koordinasyon görevini yapar. Halkın dileklerini ve şikayetlerini ilgili devlet mercilerine iletir. Muhtarın partisi değil hükumeti olur. Yanı hangi siyasi parti hükumeti kurarsa kursun onunla çalışır ve uyum sağlar. Gerektiğinde köyün ve mahallesinin çıkarları için siyasi partiler, muhalefet ve iktidarla köyün birliğini sağlayarak pazarlık yapar. Bu işleri başarı ile yapabilmek için adayın bürokrasiden gelmesi, devlet organlarını tanıması, Haklarını bilip koruyabilme özelliğine sahip olması gerekir.

2. Mahallindeki salgın, hastalık, terör, afet, yangın, sel gibi sorunları ilgili devlet mercileri ile zamanında işbirliği yaparak mücadele eder. Her türlü önlemi alır. Hastalığa yol açacak kanalizasyon kaçaklarını ve fosseptik çukurlarının eksikliklerini giderir. Alt yapı çalışmalarını halkla işbirliği içinde yürütür.

3. Mahallindeki asayişi ve emniyeti sağlar. Aşamadığı konularda ilgili mercilere iletir. İyi bir muhtar sorun taşımayan, sorunu yerinde çözen biri olduğunun bilincinde olur.

4. Kamu kurum ve kuruluşlarla her zaman işbirliği içinde olur.

5. Yıllık Çalışma raporu, çalışma planı ve bütçeyi azaları ile şeffaf olarak karar altına alır.

6. Kılık kıyafetine önem vererek temsil kabiliyetini gösterir.

7. Tarihi ve turistik alanları değerlendirmek için projeler üretir. Yer altı ve yer üstü zenginlik kaynakları ile tarım ve hayvancılık ürünlerinin üretilmesi, pazarlanması için kooperatifleşmeyi özendirir. Organik tarımı teşvik eder.

8. Esnaf, memur, işçi, emekli gibi insan kaynakları ile yurt içi ve yurt dışı gurbetçilerin katkılarını bir şekilde sağlamaya çalışır. Bu kaynakları örgütleyerek yeni istihdam alanlarının açılmasını, öğrencilere burs verilmesini ve herkesin bulunduğu yerden gücü ve kabiliyeti oranınca katkı yapması için elinden geleni yapar.

9. İyi bir muhtar iş yapmaz yaptırır. İyi bir organize ile ekibini çalıştırır. Despot değil demokratik bir anlayış sergiler. Artık okur-yazar olmayan, hakkını bilmeyen arayamayan, dilekçe yazamayan, iki cümleyi bir araya getiremeyip konuşmacı tutan birileri tarafından yönetilmenin bu çağda yakışık almayacağını inanıyorum. Hele bürokrasi ve siyasi alanda ülkenin tepe noktalarına kadar tırmanabilmiş insan gücü ve değerleri bulunan bir yerde…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.