YENİ NESİL GENÇLERİMİZE ALTIN ÖĞÜTLER


Bayram Ali KAVALCI

Bayram Ali KAVALCI

Okunma 02 Eylül 2020, 10:34

Çok kıymetli sevgili genç kardeşlerim!

Sizler, bu milletin ve bu ümmetin tek ve son ümidi olarak, geleceğimizin yıldızları olmak mecburiyetindesiniz.

Çünkü bu milletin geleceğinin teminatı, kendini iyi yetiştirmiş gençler olacaktır.

Bu ümmetin altın çağı kabul edilen asrı sadette, efendimizi görmekle şereflenmiş sahibinin her biri gökteki yıldızlar gibi oldular.

Sevgili Peygamberimiz onlar için; “Eshabım gökteki yıldızlar gibidir. Onlardan hangisine uyarsanız, hidayete kavuşur, doğru yolu bulursunuz.” buyurmuşlardı. Ey genç kardeşlerim! Kendini insanlığa ve İslamiyet’e hizmete adayan her gencimiz,

Eshâb-ı kirâmın temiz hayatlarını kendisine örnek edinmelidir. Onlar gibi olan Müslüman, Allahü telanın emirlerine ve devletinin kanunlarına itaat eder. Emre uymamak günah olur. Kanuna uymamak suç olur.

Olgun Müslüman, günah yapmaz ve suç işlemez.

Müslüman, iyi insan demektir.

Müslümanların kardeş olduklarını bilir.

Vatanını, milletini ve bayrağını sever.

Herkese iyilik eder.

Gayrimüslimlere, turistlere, kâfirlere de hiç kötülük yapmaz.

Kimseye hile, hıyanet yapmaz. Kimseyle münakaşa etmez. Herkese karşı, güler yüzlü, tatlı dilli olur.

Devamlı çalışır. Din bilgilerini ve fen bilgilerini iyi öğrenir. Çocuklarına, tanıdıklarına da öğretir. Helâl kazanır. Kimsenin hakkına dokunmaz.

Böyle olan Müslümanı Allah da sever, kullar da sever.

Güzel ahlâk sahibi olan ve zamanının fen bilgilerinde yükselmiş olan Müslümana medenî denir.

Fende ilerlemiş, fakat ahlâkı bozuk olana zalim, yobaz, eşkıya ve diktatör denir.

Fen ve sanatta geri ve ahlâkı bozuk olana vahşi denir. Medeniyet; şehirleri, ülkeleri imar etmek ve bütün insanları, ruh, düşünce ve beden bakımından rahat yaşatmaktır.

Bu da, fen ile sanat ve güzel ahlâk ile olur. Kısacası, fen ve sanatın, güzel ahlâk ile birlikte olmasına “Medeniyet” denir. Bu gayeye ulaşmak, ancak Allahü telanın emirlerine ve yasaklarına uymakla olur.

İslâmiyet’ten ayrıldıkça medeniyet geriler. Medenî bir insan; her şeyden önce, güzel ahlâklı, dürüst ve çalışkandır. Önce din terbiyesi almış, fen bilgilerini de öğrenmiştir. Sözü özü doğrudur. Amirlerine itaat eder. (Tam İlmihal-Saadeti Ebediye)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.