Yemek bahane, Huser Şahane

Huser yaylası ‘Galer Düzü-Kavrun Yaylası-Ceymakçur Yaylası-Avusor Yaylası_Kaçkar Zirve-Kemerli Kaçkar-Pokut-Hazindağ-Sahilin bir kısmını gören enfes bir manzara yapısına sahip olan bir yaylamız dır” dedi.

Yemek bahane, Huser Şahane
Kaçkar53.com
Her yıl olduğu gibi bu yıl da 23.06.2016 Perşembe günü 2400 rakımlı Huser Yaylasına iftar programı düzenledik. Yol rehberimiz ve aynı zamanda araç sahibi Mustafa Akturan hocamızın da yaylası olan Huser’e Pazar’dan 17.00 de hareket etik. Yaklaşık 2 saatte Huser yaylasına vardık. Mustafa Hocamızın evine uğrayarak 83 yaşında hala dinç babası Rıfat Akturan kısa bir sohbet ettik. Kendisine iftardan sonra çay içmek için geleceğimizi söyleyerek iftar mahalline çıktık. Aniden bastıran sis ve çize işimizi biraz zora soksa da biz yine iftarlık levazımları mızı hazırladık. İftarımızı açtık. Rıfat dayımızın evine hareket etmeden Rehberimiz Mustafa Akturan’dan Yayla hakkında bilgiler aldık.
 
Akturan “Huser yaylası Çamlıhemşin’e bağlıdır.2400 metre rakımda olup Ayder ’den araç ile 45 dakika yaya olarak yaklaşık 3 saate varılabilmektedir.
Huser yaylası ‘Galer Düzü-Kavrun Yaylası-Ceymakçur Yaylası-Avusor Yaylası_Kaçkar Zirve-Kemerli Kaçkar-Pokut-Hazindağ-Sahilin bir kısmını gören enfes bir manzara yapısına sahip olan bir yaylamızdır” dedi.
 
          “Huser Yaylası Açaba (Bucak) ve Çingit (Uğrak) Köylüleri'nindir. Sadece Açaba'lılar yaylacılık yapmaktadırlar. Huser yaylası Ayder'in girişinin sol tarafını tutan dağlarda yerleşmiştir. Rakımı ve konumu açısından Ayder'e bağlı tüm yaylalar ve sıralı Kaçkar Dağları'nın eşsiz manzarasını görme imkânını sizlere sunuyor. Bölgenin en iyi manzaralı yaylası olup, genelde katılımcıların en çok keyif aldığı gezilerden biridir. Hele birde hava güneşli ise bakmaya doyamayacağınız bir manzaraya sahip. Güneyde Kaçkar Altıparmak Dağları'ndan başlayıp, Kaçkar Kemerli, Kaçkar Kavrun ve Kaçkar Verçenik Dağları'na kadar kesintisiz bir manzara. Ayaklarınızın altında Palakçur, Avusor, Çeymakçur ve Kavrun Vadileri, Arkanızda Karadeniz sahil şeridi. Karşınızda Hazindak ve Pokut Sal sırtları, Yani 0 m den 4000m ye kadar her yeri görebiliyorsunuz. Ayder'den günübirlik gezi için mükemmel bir rota. Elektrik 1 2 evde güneş enerji sistemi ile elde edilmektedir. Turkcell Vodafone yaylanın her yerinden çekiyor” açıklamasında bulunan Akturan,
          “Turizm tesisi adına pek gelişememiştir. 2007 yılında yapılan araç yolu sayesinde son yıllarda ciddi hareketlilik gözlenmektedir. Özellikle birçok turist Ayder Yaylası'ndan günü birlik yürüyüşle Huser'e çıkarak muhteşem manzarayı seyretmektedir. Pansiyon vb tesis çalışmaları devam etmektedir.
          Ayder ‘den Bukla otelin arkasından yaya yolu ile 2-3 saate çıkılabilmektedir. Belirgin bir patikadır yaklaşık 3 km mesafedir. Yayla sakinleri ve turlar tarafından sıkça kullanılan bir patikadır, birçok yerinde yönlendirici işaretler bulunmaktadır. Araba ile ulaşım için Avusor Yaylası yoluna girilir 2 km sonra sola dönülür son derece güzel manzaranın eşliğinde yaklaşık 20-30 dk araç yolu ile 2 yer hariç neredeyse tamamen düz bir yolculuktan sonra yaylaya ulaşmak mümkündür” diyerek sözlerini tamamladı.    

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2016, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER