YARALI DAĞCI KAÇKARDAN ÇAMLIHEMŞİNLİ DAĞCILAR TARAFINDAN İNDİRİLDİ

Kaçkar’da yaralanan dağcıyı bulunduğu yerden alan yerel dağcılar Yasin Akyol Ali Şahin ve Ercan Kesti yaralıyı güneydeki rotadan dilberdüzüne indirdi; yaralının durumu iyi bilinci açık olduğu görüldü.

YARALI DAĞCI KAÇKARDAN ÇAMLIHEMŞİNLİ DAĞCILAR TARAFINDAN İNDİRİLDİ

Yaralı dağcı dilber düzüne gelen diğer ekipler İl Jandarma Komutanlığı Jandarma (JAK) İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), ve sağlık personeliyle birlikte hastaneye sevk edilecek

DAĞCI TOLGA İÇİN ÇAMLIHEMŞİNLİ DAĞCILAR NEFES KESEN ZAMANLA YARIŞTILAR

Rize'nin Kaçkar Dağları'nda buzul tırmanışı sırasında düşen dağcı Tolga Türkanık, 24 saat süren kurtarma çalışması sonucunda kurtarıldı.

Türkanık, dağdan indirilerek hastaneye kaldırıldı. Yapılan kontrollerde çene ve omuzlarında kırıklar tespit edildi.

Kaçkar Dağında Kurtarma yapan Çamlıhemşinli dağcılar Ercan Kesti ve Yasin Akyol zamanla yarışarak yaralı dağcıya ulaşarak ilk müdahaleyi olay yerinde yaptılar.

RİZE'nin Kaçkar Dağları'nda buzul tırmanışında düşüp, yaralanan dağcı Tolga Türkanık 24 saat süren bir operasyonla kurtarıldı.

Olay, dün sabah saatlerinde Kaçkar Dağları'nda meydana geldi. Çamlıhemşin ilçesi Yukarı Kavrun Yaylası'ndan yola çıkan ERCAN KESTİ ve YASİN AKYOL zamanla yarışlarını ve geçen süreci anlattılar.

PROFESYONEL DAĞCILARDAN KURTARMA OPERASYONU

İki dağcı Ercan Kesti ve Yasin Akyol, Sabah 09:00 da ihbarın gelmesinden hemen sonra yerel rehber ve profesyonel dağcı Ercan kesti, yine aynı bölgede Paramedic olarak görev yapan ve aynı zamanda profesyonel dağcı olan Yasin Akyol ile irtibat kurarak gerekli ekipmanlarla yukarı Kavrun yaylasına doğru yola koyuldular.

Saat 10:00 da yukarı kavrun yaylasına ulaşan ikili gerekli bilgilerini ekiplere vererek gerekli teknik ve tıbbi malzemeyi yanlarına aldılar ve yola koyuldular. Yaklaşık dört buçuk saat durmadan düşen dağcının izini takip eden 2 dağcı büyük buzuldan şiddetli yağmura aldırmadan Tırmanış yaparak saat 16:30 sularında yaralının yanına ulaştılar.

Paramedic dağcı Yasin Akyol’un yaptığı ilk müdahale ile durumu stabil hale getirildi ve helikopter inişi için gerekli görüşmeler sağlanmaya başlandı. Hastanın iki kolundan koruk omuz çene ve burun bölgesinde kırıklar olması aynı zamanda da hava şartlarının sert olması operasyonu sekteye uğrattı.

2 dağcı Kaçkar dağının eteklerinin de ilk temas halindeyken Jak ve Rize akut ekipleri mezovit bölgesine tırmanarak yaralı dağcının malzemelerini topladılar ve dağcının olası buzuldan indirilme durumuna karşı beklememeye başladılar.

Bu sırada yaralının düz bir alana indirilmesi gerektiği talimatı üzerine. 12 metrelik bir ip ve teknik malzemelerde yaralıyı düz alana indirmeyi başaran 2 dağcı helikopterden haber beklemeye başladı. 18:00 da helikopterin hava muhalefeti ve irtifadan dolayı iniş yapamadığı bilgisi üzerine. Türkiye Dağcılık federasyonunda antrenörleri sayın Ali şahin beye ulaşan dağcılar güney kısımdan zorlu iniş kararı alacaklardı. Dağda bekledikleri her saniye yaralının hipotermi riski bir o kadar artıyordu ve hava kararmaya başlıyordu. Hızlı karar vermek zorundalardı.

GECE GEÇ SAATLERDE DİLBER DÜZÜ KAMPINA İNDİLER

Yaralının sonsuz desteği ile saat 23:00 da Büyük Deniz gölünün üst kısmına tırmandıklarını dile getiren dağcılar. Diğer arama kurtarma ekipleri ile Kordinasyon halinde dilber düzü kamp alanında buluştular. Saat 02:00 da dilber düzünde yaralıyı ekiplere teslim eden dağcılar zor bir dere etabını ekiplerle birlikte yaralıyı sedyeye alarak geçmek zorunda kaldılar. Bu etapta yaralının istediği üzerine yaralı gelen bir ata sabitlenerek dilber düzü kamp alanından olgunlar mevkisine doğru yola çıktı. Saat 04:00 da yaralı olgunlar bölgesinde bekleyen 112 acil sağlık ekiplerine teslim edilerek operasyon başarı ile sonlandırıldı.

YARALI DAĞCININ HAYATI TEHLİKESİNİN OLMADIĞI BİLDİRİLDİ

Alınan bilgilere göre yaralı Türkanık Artvin devlet hastanesine sevk edilerek gerekli tedavi süreci başlatıldı ve durumun şuanlık iyi olduğu bilgisi alındı .

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2023, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER