Tarihçi Rıdvan Şükür, kitap sayısını yediye çıkardı

Tarihçi Rıdvan Şükür, Bergama harabe rehberinin Osmanlı Türkçesiyle 1902 yılında Rehber-i Harabe-i Bergama Nüsha-i Türkiye”, ismiyle Berlin’de basıldığını söyledi. Hazırladığı kitabın, Ülkemizin ilk arkeolojik gezi rehberi olduğunu ve o dönem bölgeyi gezmek isteyenlere kılavuz olarak hazırlandığını belirtti.

Tarihçi Rıdvan Şükür, kitap sayısını yediye çıkardı

Rıdvan Şükür,  yedinci kitabını Bergama kültürüne katkı sunmak için hazırladığını ifade etti.   

Bergama ören Yeri için hazırlanan toplam 39 sayfalık “Rehber-i Harabe-i Bergama Nüsha-i Türkiye” “Seyahat - Bergama Şehri - Malumat-ı Tarihiye ve Suret-i Ziyaret “ olmak üzere 4 bölümden oluştuğunu ifade eden Şükür, Rehberin içinde kazı alanları dışında bölgeye ulaşım şartları, ücretleri ve Bergama’da kalınacak yerler hakkında o günlere ışık tutan detaylı bilgileri bulmak mümkün olduğunu dile getirdi. Birebir çeviri şeklinde olan kitap fotoğraflar ve haritalarla da zenginleştirilmiş durumda.  
Bergama’yı tanıtan Türkçe rehber kitabın içinde günümüz Bergama’sının 120 yıl önceki durumuna ait sosyal ve kültürel izler bulunmaktadır.  Bergama’yı bir Bergamalı kadar sevdiğini söyleyen Şükür, buranın geçmiş tarihinin kendisini derinden etkilediğini söyledi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER