SAKLI CENNET CANLANIYOR.

Artvin’de bal üretiminde birinci sırada yer alan Borçka Macahel bölgesinde Artvin Valiliği ve Artvin İl Özel İdaresi işbirliğince 150 arıcıya eğitim paneli düzenlendi.

SAKLI CENNET CANLANIYOR.

Hayati Akbaş

BORÇKA-Artvin’de bal üretiminde birinci sırada yer alan Borçka Macahel bölgesinde Artvin Valiliği ve Artvin İl Özel İdaresi işbirliğince 150 arıcıya eğitim paneli düzenlendi. Düzenlenen panelde Macahelli arıcılara Apiterapi eğitimi, Kooperatifçilik, Pazarlama, Arıcılık Ekipmanları, Organik Arıcılık ve Coğrafi İşaretler Eğitimi verildi.

Dünya bal üretiminde 2. sırada yer alan ülkemiz için Artvin; Doğu Karadeniz bal potansiyeli ve kalitesi en yüksek yörelerden biri. Ülkemizdeki en verimli 5 ana arı ırkından biri olan Kafkas Arısı ilimizde özellikle de Macahel yöresinde bulunmakta. Macahel bölgesinde arıcılık faaliyetleri ivedi bir şekilde devam ederken bölge şimdi de Sağlık Turizmi bakımından Apiterapi de Ülkenin önde gelenleri arasında olma yolunda ilerliyor.

Bu süreçte 150 arıcıya arıcılık eğitimi, Apiterapi eğitimi, Kooperatifçilik ve pazarlama, arıcılık ekipman, organik arıcılık, coğrafi işaret gibi eğitimler verildi. Bu eğitim sonuncunda elde edilecek ürünlerin paketlenmesi ve satışı ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Ayrıca bölgenin ihtiyacına yönelik üretim ve paketleme tesisi projesi başlatılmış olup en yakın zamanda hayata geçirilmesi planlanıyor..

APİTERAPİ NEDİR?

Apiterapi; bal, polen, propolis, arı sütü ve arı zehrinin de içinde bulunduğu arı kovanı ürünlerinin tedavi için kullanımıdır. Geleneksel tıbbi yöntemlerin ötesinde birçok hastalığı tedavi etmek, kronik ve akut yaralanmaların neden olduğu ağrıyı hafifletmek için kullanılır. Bütüncül bir yaklaşım sunan bu yöntem, daha sağlıklı bir hayat için katı sağlayan yardımcı bir uygulamadır. Geleneksel bilgileri desteklerken bilimsel temellere de dayanan apiterapi, bilimsel çalışmalar ile desteklenerek tıp dünyasında da kabul görmeye başlamış bir yöntemdir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER