RİZELİLERİN VUSLAT ANASI: VUSLAT SADIKOĞLU

Çok güzel bir kız olan Vuslat Hanım, 14 yaşında teyzesinin oğlu Kemal Sadıkoğlu’yla evlenir. 25 yaşına gelene kadar 4’ü kız, 2’si erkek 6 çocuk yapar. 38 yaşındayken kocası ölünce eşinin bütün işleri üzerine kalır. 16 yaşındaki oğlu Celal’le bu işlerin üstesinden gelir. Oğullarıyla beraber armatörlük işini sürdürür.

RİZELİLERİN VUSLAT ANASI: VUSLAT SADIKOĞLU

Rize eşrafından Binbaşı Kahraman ve Hüsniye Kalkavan’ın kızı, ünlü armatör Kemal Sadıkoğlu’nun eşi Vuslat Sadıkoğlu’nun annesi tarafından Koç’lar ve Simavi’lerle akrabaydı. Çok güzel bir kız olan Vuslat Hanım, 14 yaşında teyzesinin oğlu Kemal Sadıkoğlu’yla evlenir. 25 yaşına gelene kadar 4’ü kız, 2’si erkek 6 çocuk yapar. 38 yaşındayken kocası ölünce eşinin bütün işleri üzerine kalır. 16 yaşındaki oğlu Celal’le bu işlerin üstesinden gelir. Oğullarıyla beraber armatörlük işini sürdürür.

ÇOK SOSYAL BİR İNSANDI

Vuslat Hanım’ın çocukları Türkiye’nin ünlü simalarıyla evlidir. En büyük kızları Berna, işadamı Feyyaz Tokar’la, diğer kızları Rabia, Tam Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Çapa ile, Eser ise gazeteci Yılmaz Çetiner’le evli. Oğullarından armatör Celal Sadıkoğlu Hilal Hanım’la, Kahraman Sadıkoğlu da Jülide Hanım’la hayatını birleştirmişti. Vuslat Hanım çok renkli bir kişilikti. Kültür sanatla ilgilenirdi. Rize Çay ve Turizm Festivaline katkıları olmuştu. Eşiyle, 1950’lerden 1970’lere kadar dönemin sanatçılarını sürekli misafir ederlerdi. Münir Nurettin en iyi dostlarıydı.

RİZE SEVGİSİ FAZLAYDI

Vuslat Sadıkoğlu, hayır işlerine de çok düşkündü. ’Karadeniz’ tutkusu Rize sevgisi da bir hayli fazlaydı. Her yıl Rize’ye giderek köylülerine yardım ederdi. Karadeniz sahil yolunun köyünün önünden geçmemesi için çetin bir mücadele vermişti. Böylece yol köyün altından 15-20 km’lik tünel açılarak diğer uca bağlanmıştır. Sarayköy’ün tarihi yapısı güzelliğinin bozulmamasında katkısı büyüktür.

Köylüler onu Vuslat Ana olarak anarmış. Aileden bir isim onun renkli bir yaşamı ve kişiliği olduğunu romanın yazılması gerektiğini dile getiriyor. Torunu Didem Çapa’nın anneannesi konusunda kitap çalışması da varmış. Vuslat Sadıkoğlu, 82 yaşında 24 Nisan 2006 aramızdan ayrıldı. Renkli kişiliği ve hayırseverliği ile tanınan Sadıkoğlu’nun mezarı Zincirlikuyu Mezarlığı’ndadır.

Fatih Sultan KAR / İST.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER