Rize ve Artvin'de Fidanlar Toprakla Buluştu

Rize ve Artvin'de Fidanlar Toprakla Buluştu

RİZE BELEDİYESİ 4 BİN FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDU

Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen fidan dikme etkinliği kapsamında Rize Belediyesi bu yıl 4 bin fidanı toprakla buluşturdu.

Ülke genelinde 11. ayın 11. gününde öğrencilerin de katılımıyla düzenlenen fidan dikim etkinlikleri bu yılki pandemi koşulları nedeniyle gerçekleştirilemedi. Bu çalışmalar kapsamında Rize Belediyesi ekipleri bu yıl şehrin farklı noktalarına ve Isırlık Tabiat Parkı’na toplamda 4 bin adet fidanı toprakla buluşturdu.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, Belediye Başkan Yardımcısı Muhittin Aydın Bilsel ve Rize Belediyesi Meclis Üyesi Dursun Bilgili Isırlık Tabiat Parkı’ndaki çınar ağaçlarının dikim çalışmalarına eşlik etti.

Belediye ekiplerinin şehirdeki ağaçlandırma çalışmalarına belirlenen program dahilinde devam edeceği bildirildi.

ARTVİN’DE 26 BİN 500 MEYVE FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURULDU

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de yaban hayatının korunması, erozyonun önlenmesi, rekreasyon amaçlı ve yoldan geçen vatandaşların meyvelerinden istifade etmesi amacıyla meyve ağacı fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğünce Artvin-Ardanuç karayolu güzergahında düzenlenen etkinlikte cennet hurması, dut, kayısı, badem, vişne, ayva, incir gibi değişik türlerde 1500 adet meyve fidanı dikimi yapıldı.

Etkinliğe katılan Artvin Valisi Yılmaz Doruk, fidan dikimi gerçekleştirerek, projeye dair Artvin Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya’dan bilgi aldı.

Vali Doruk, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Artvin’in orman varlığı bakımında zengin olmasına rağmen her yıl muhtelif yerlerde ağaçlandırma çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

Bugün burada yapılan çalışmanın çok önemli olduğunu kaydeden Vali Doruk, “Karayolu güzergâhımda meyve bahçesi oluşturma fikri bizler için çok kıymetli. Bunu yaygınlaştırarak artırmak istiyoruz. Bugün yol güzergâhlarında 1500 fidan dikeceğiz. Bu meyve bahçelerinden hem yoldan geçen vatandaşlarımızda faydalanacak hem de doğadaki hayvanlar. İnşallah bereketli olur” dedi.

Devlet eliyle yapılan bu çalışmanın insanlara model olarak sunulduğunu altını çizen Vali Doruk, “Uygun arazilere bu fidanları dikerek gelecek nesillerimize orman emvali yanında, ilimizdeki meyve türlerini de aktarmış olacağız” diye konuştu.

Artvin Orman Bölge Müdür Mimar Sinan Özkaya da Artvin Orman Bölge Müdürlüğü olarak 2020 yılı içerisinde bu güne kadar 26 bin meyve fidanı dikimi yaptıklarını ifade etti.

Fidan dikimi etkinliğine Vali Doruk’un yanı sıra İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Kılınç, Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya, DSİ 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak, Tarım ve Orman İl Müdürü Dursun Okur, İl Genel Meclis Başkanı Furkan Çakmak, orman bölge müdürlüğü personeli, jandarma personeli ile vatandaşlar katıldı.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2020, 17:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER