İsraf edilen ekmeklerle bakın neler olur

Toprak Mahsulleri Ofisi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Küçük, 'Ülkemizde bir yılda çöpe atılan 2,1 Milyar adet ekmeğin parasal değeri 1,5 milyar TL. Bu parayla 80 hastane, 500 okul inşa edilebilir' dedi.

İsraf edilen ekmeklerle bakın neler olur

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından, 'Ekmek İsrafını Önleyelim, Emeğimizi ve Ekmeğimizi Koruyalım' isimli konferans Terzioğlu Yerleşkesi Mühendislik Fakültesi Turgut Özal Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Konferansta konuşan Toprak Mahsulleri Ofisi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Küçük, 'İsraf konusunda hedef kitlenin öncelikle, gençler, çocuklar ve ev hanımları. Ülkemizde bir yılda çöpe atılan 2,1 Milyar adet ekmeğin parasal değeri 1,5 milyar TL. Bu parayla 80 hastane, 500 okul inşa edilebilir. Dünyada yaklaşık 2 milyar insan sağlıklı olabilmek için yeterli vitamin ve minareleri alamıyor. Buda dünya nüfusunun yaklaşık 7 milyar olduğunu düşünürsek her 4 kişiden 1'ne tekabül ediyor. 842 milyon insan kronik açlık çekiyor. Buda her 8 kişiden 1'i demek oluyor. Yılda 10 milyon insan açlıktan hayatını kaybediyor. Dünya gıda üretiminin ise 3/1 israf ediliyor. Küresel iklim değişikliklerinin neden olduğu üretim düşüşleri buna bağlı olarak fiyat artışları fakir ülkelerde gıdaya erişimi giderek zorlaştırıyor. Eğer bu israfın önüne geçebilirsek dünyadaki 842 milyon insanı yetersiz beslenmekten kurtarmış olacağız 'dedi.

ÇOMÜ Dekanı Prof. Dr. Cengiz Caner, 'Zenginleştikçe israfı artan bir yaşam tarzı bizim yaşam tarzımız değildir. Bir yılda 1 Milyar 300 bin ton gıdanın israf ediliyor. 1 Milyar insanın açlıktan ve yetersiz beslenme sebebiyle hayatını kaybediyor. Yapacağımız her türlü kaynağın tasarrufu ile en ucuzu elde edebiliriz. Tasarruf çok önemli ve bunun farkındalığını oluşturmak da çok önemli bir sosyal sorumluluktur' diye konuştu.

Konferansın sonunda günün anısına Mehmet Küçük'e hediyesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar tarafından verildi. Konferansa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, Toprak Mahsulleri Ofisi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Küçük, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Caner, çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.

Yeni Şafak
 

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2014, 02:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER