Çat artık güvende

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesine bağlı Çat köyünde Kamera kuruldu.

Çat artık güvende

ALİ AKYILIDIZ

ÇAMLIHEMŞİN-Rize’nin Çamlıhemşin İlçesine bağlı Çat köyünde Kamera kuruldu.

Çat Köyü hem yayla hem de köy aslında. Köy diyoruz çünkü muhtarı var, meyve ağaçları yetişiyor, elektrik, telefon ve yol var. Sessiz ve sakin olması ise Çat'ı birden yayla görünümüne bürüyor. Evlerin büyük bir çoğunluğu Karadeniz'in çetin kış şartlarına direnemediğinden çökmüş. Çat Köyü'nde, taştan yapılmış güzeller güzeli bir cami de bulunuyor.

Birçok yaylayla komşu olan Çat Köyü'nde, çok eskiden kış aylarında da yaşayan aileler oluyormuş. Fakat son yıllarda kış mevsiminde kimsecikler kalmıyormuş köyde. Herkes ‘kendi köyüm' dediği başka köylere gidiyor.

Çamlıhemşin İlçe Merkezine 35 km. Çat düzü itibariyle rakımı 1200 m, Çat köyünün rakımı ise 1350 metredir.

Hemşin beş pare köy, Çat ve Elevit’i bu kameralardan izleyeceğiz diyen, Köy muhtarı Maksut Sel, ”Kışın buralar ıssız kalıyor. Geleni geçeni bu kameralar vasıtasıyla takip edeceğiz. Yasak avcılık yapanlar, hırsızlık yapanları buradan izleyeceğiz. Köyümüzde bazı nahoş olaylar oldu. Bunun üzerine ben ve bu bölgeye bağlı yayla köyü muhtarlarıyla birlikte Rize valimizi ziyaret ettik. Valimiz tam destek vererek kamera kurmamıza yardımcı oldu. Başta valimize ve muhtarlarımıza teşekkür ediyorum”. diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çamlıhemşinli
Çamlıhemşinli - 2 yıl Önce

Köye kamera koyana kadar köye gidenleri küfürle karşılama merasimi yapıp yerli ve yabancı turistleri yine küfürlerle kovalamaya çözüm bulsaydınız keşke o köyde muhtarda varmıymış

SIRADAKİ HABER