AYDER BALI 2020 YILI FİYATLARI AÇIKLANDI

1400 rakımlı Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası'nda üretilen Ayder balının, 2020 yılı satış fiyatları belirlendi.

AYDER BALI 2020 YILI FİYATLARI AÇIKLANDI

ÇAMLIHEMŞİN-1400 rakımlı Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası'nda üretilen Ayder balının, 2020 yılı satış fiyatları belirlendi. Pek çok hastalığa iyi geldiği için alıcısı fazla olan Ayder balının kilogramı bu yıl Çiçek Balı 500 TL, Kestane Balı ise 400 TL den satışa sunulacak.

Ayder yaylası Kaçkar dağlarının eteklerinde, 1400m yükseklikte eski bir yerleşim alanıdır. Ayder yaylası 1994 yılında milli park olarak kabul edilmiştir.

Bölgedeki iklim ve doğa şartlarının iyi olması, flora açısından oldukça zengin olması ve pek çok endemik bitki bulunmasından dolayı Türkiye'nin ve dünyanın en iyi balları üretilmektedir. 1400 metre rakımlı yaylalarda bulunan peteklerdeki arılar, 1200-2000 bin metreye kadar çıkarak polen topluyorlar. Bu da balın kalitesini arttırmaktadır.

786 çiçek türü ile Kaçkar Dağları’nın bitki türleri bakımından dünyanın en zengin yörelerinden biri olduğunu ortaya koymuştur.

Her yıl yüzbinlerce insanın ziyaret ettiği Ayder Yaylası, doğası ve kaplıcalarının yanı sıra son uzun yıllardır üretilen ve şifa kaynağı olduğu belirtilen balıyla da marka haline geldi.

Ayder kurulu bulunan, SS Kapaş Tarımsal Kalkınma Kooperatifi yaptığı açıklamada, ''Ayder Balı'' adı altında 2020 yılında kooperatifçe piyasaya sunulacak olan ÇİÇEK BALI 500 TL den, KESTANE BALI ise 400 TL den satışa sunulacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER