22 Sene Sonra Çocukları devreye girdi

22 Sene Sonra Çocukları devreye girdi

22 Sene Sonra Çocukları devreye girdi

ÇAMLIHEMŞİN-Yöremizin yetiştirdiği tulum üstatları içerisinde bazıları vardır ki, tulumu usulünce çalmanın ötesinde özel yetenekleri sayesinde tulumu adeta konuşturur, izleyenlere ve dinleyenlere ayrı bir zevk tattırır. Pazar’ın Çukita (Derebaşı) köyünden rahmetli Mustafa Tezcan da nüktedan yapısıyla, avcı olmanın verdiği muhabbetle ve tulumu hem çalıp hem de oynatma yeteneğiyle çok sıra dışı bir tulumcuydu. Zira Pazar ve Hemşin’in belirli bir kuşağında onu tanımayan herhalde yoktur.

22 SENE SONRA YAYLA EVİNE EL ATTILAR

2 Bin yılında hastalıktan ölen namı değer tulumcu Mustafa Tezcan’ın Şeref ve Hasan Tezcan adındaki çocukları 22 sene sonra Rize’nin en yüksek yaylası Samistal Yaylasındaki babalarına ait ve şu an harabe halindeki evi yöreye uygun mimarı özellikle yapmaya karar verdiler.

Çamlıhemşin ilçesinden 2508 m yükseklikte bulunan yayla sal şeklindeki büyük taş kütlelerinden oluşan ve geçmişi eskiye uzanan yöresel mimari özellikleri ile dikkat çeken yaylayı 22 sene sonra ziyaret eden oğlu Şeref Tezcan, “170 yıllık tarihi evimizi onarma kararı aldık. Eskinden dedelerimizin hayvancılık yaptığı Kaçkar eteklerinde suyu bol havası temiz yaylada evimizi yaparak babamızın anısını da burada yaşatmış olacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2022, 12:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Demirci
Demirci - 1 yıl Önce

O evin gerçek sahibini yazsanız çok memnun olurduk.

SIRADAKİ HABER