Türkiye ve Avrupa'nın 2.Havalimanı

Rize Valisi Kemal Çeber, Rize-Artvin Havalimanında incelemelerde bulundu.

Türkiye ve Avrupa'nın 2.Havalimanı

Rize Valisi Kemal Çeber, Rize-Artvin Havalimanında incelemelerde bulundu.

Rize’nin heyecanla beklediği bölgenin mega projelerinden olan Rize-Artvin Havalimanında sona gelindi. Rize Valisi Kemal Çeber, eşi Neslihan Ayan Çeber ve Pazar Kaymakamı Mustafa Akın ile birlikte havalimanı inşaatında incelemelerde bulundu. Yüklenici firma yetkililerinden çalışmaların son durumu hakkında bilgi aldı.

Yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli Türkiye’nin deniz dolgusuyla inşa edilen ikinci havalimanı Rize- Artvin Havalimanı çalışmalarının sonuna gelindikçe heyecanlarının arttığını belirten Vali Kemal Çeber, “ Rize’mizde bölgemiz ve ülkemiz için gurur ve heyecan verici bir projenin sonuna geldik. İlimizin ekonomisi ve turizmine önemli katkısı olacak havalimanımız dışında tamamen Rize mimarisini görmekteyiz. Yine terminal binamızın içini gezdiğinizde taş ve ahşabın kullanıldığını görmekteyiz. Aynı zamanda çay müzesi ve çaya dair alanları görmekteyiz. Burayı gezip ortaya çıkan çalışmayı gördükçe heyecanımız giderek artıyor. İnşallah yakın bir zamanda havalimanımızı açıp hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız” dedi.

DENİZ ÜZERİNDEKİ İKİNCİ HAVALİMANI

Rize merkeze 34, Hopa ilçe merkezine 54, Artvin'e 125 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye ve Avrupa'nın Ordu-Giresun Havalimanı'nın ardından ikinci deniz üzerine dolgu havalimanı olacak.

Uluslararası konvansiyonel boyutta yapılacak havalimanının, 3 bin metreye 45 metrelik pisti, 265 metreye 24 metrelik taksi yolu denilen bağlantı yolu ve 300 metreye 120 metre ve 120 metreye 120 metre uzunluğunda iki adet apronu bulunacak.

TURİZM POTANSİYELİNİN ARTMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

İniş kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak projelendirilen havalimanında, yaklaşmalarla birlikte 4 bin 500 metrelik alanda denize paralel olarak doğu batı aksında bir pist ve pist bağlantı yolları olacak.

Rize-Artvin Havalimanının yapımı ile Rize, Artvin ve Doğu Karadeniz'in eşsiz coğrafyasında yer alan yaylalarına İstanbul ve Ankara başta olmak üzere hava yolu ile hızlı, emniyetli ve konforlu ulaşım sağlanarak yurtiçi ve yurtdışı turizm potansiyelinin artırılması hedefleniyor.

Rize Valiliği

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rauf  saner
Rauf saner - 9 ay Önce

Memleket için ne yapılıyorsa faydalı etseydin yakınları hesaplı olur herkes faydalanır hayırlısı olsun

SIRADAKİ HABER