Pazar'ın Gizli Hazinesi Ciha Kalesi…

Hava alanı inşaatınnın bitimine az bir zaman kaldığına göre bu işin lamı cimi yok, yöremizin geleceği turizmdedir.

Pazar'ın Gizli Hazinesi Ciha Kalesi…
PAZAR-Hava alanı inşaatınnın bitimine az bir zaman kaldığına göre bu işin lamı cimi yok, yöremizin geleceği turizmdedir.
Turizmin şimdilik sadece 4-5 ayla sınırlı kaldığına bakmayınız, yakın gelecekte şüphesiz kış turizmi de devreye girecektir, şimdiden hazırlıklara başlanmalı.
Hep yazdık, çizdik… Ciha Kalesi etrafını 360o görme açısına sahip volkanik bir tepenin tam tepe noktasına kuruludur.
Bu yüzden kalenin manzara portföyünde deniz de bulunmaktadır. Hani “deniz ayaklarının altında” derler ya, tam da o cinsten…
Üstelik kalenin etrafında ziyadesiyle boş alan bulunmaktadır. Şimdi bu kalenin öncelikle restorasyonunun yapılması gerekmektedir. Bu konuda belirli bir yol alındığını biliyoruz. Ancak restorasyon işlemi umarız kara taş duvar inşaatına dönüşmez. Kalenin iç bölümleri de tespit edilir ve kaleye etrafı çevrili ama içi boş bir yapı muamelesi yapılmaz. Kale restorasyonu hallolduktan sonra yapılması gereken dört adım olduğu kanaatindeyim. Bu sayı elbette artırılabilir, yeter ki hayal kurabilelim.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2022, 11:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
saim
saim - 2 yıl Önce

ben bu haberden bir şey anlayamadım neyi anlatmak istedin desenki etrafında trizme açık faliyetler olacak gibi gibi

sinan
sinan - 2 yıl Önce

her yıl giderim lakin her defasında iki-üç işçi orda durur bekler çalışır gibi bitmedi gitti restorasyon kaç sene geçti bilmem

SIRADAKİ HABER