4 Gözlü Köprü-Ciha Kalesi arasında TELEFERİK Projesi Yapılmalıdır

Rize ilinin yetiştirmiş olduğu Araştırmacı-Yazar Murat Ümit Hiçyılmaz, Pazar ilçesi Turizmine ivme kazandıracak olan tarihi 4 gözlü Köprü ile CİHA Kalesi arasında TELEFERİK kurulmasının çok önemli olduğunu dile getirdi.

4 Gözlü Köprü-Ciha Kalesi arasında TELEFERİK Projesi Yapılmalıdır

Rize ilinin yetiştirmiş olduğu değerlerinden Araştırmacı-Yazar Murat Ümit Hiçyılmaz, Pazar ilçesi Turizmine ivme kazandıracak olan tarihi 4 gözlü Köprü ile CİHA Kalesi arasında TELEFERİK kurulmasının çok önemli olduğunu dile getirdi.

Havalimanının Pazar ilçesinde yapılması ile yeni destinasyon alanlarına ihtiyaç duyulacağını söyleyen Murat Ümit Hiçyılmaz, Pazar’da birçok tarihi eser bulunuyor. Kızkulesi-Ciha Kalesi-Zelek Kalesi-4 Gözlü Köprü, Başköy’de ağlayan kaya, Kocaköprü köprüsü vs. tarihi yerlerin artık ön plana çıkarılmasın zamanı geldi” dedi.

Ciha Kalesine geçmeden birkaç kelam daha edelim” diyerek konuya açıklık getiren Araştırmacı Yazar Murat Ümit Hiçyılmaz şunları söyledi.

Çünkü dikkatlerden hep kaçıyor, Fırtına Vadisinde olmayıp da, Pazar-Hemşin Vadisinde olan önemli bir argümân daha var.Dört gözlü kemer köprüyü kast etmiyorum. Derenin doğu tarafındaki asfalt yolun haricinde, derenin batı yamacında Hemşin ilçe sınırına kadar kesintisiz var olan eski şose yoldan bahsediyorum. Bu yol; içeriği zenginleştirilmiş bir mahiyette bisiklet-motorsiklet parkuru veya trekking parkuru şeklinde ayrı bir turizm potansiyeli olarak yedek kulübesinde beklemeye devam ediyor. Mevcut asfalt yolun ise genişletileceğine dair duyumlar alıyoruz. Bu yapılırken elektrik ve telefon tellerinin toprak altına alınması göz ardı edilmemesi gereken bir husustur. Hep söylüyoruz, Fırtına Vadisinde ve Ayder’de yapılan hatalara düşülmemeli diye. Şimdilik Hemşin’e düşen en önemli iki vazife Badara-Kito yolu ile Üsküt Dağı yolunu parke döşeyerek yaylalara ulaşım noktasında alternatif ve belki de öncelik olmasıdır. Vadi için geri kalan potansiyeli tek başına Ciha Kalesi halledecektir.”

Konuya farklı yaklaşımlarla çözüm yollarını dile getiren Hiçyılmaz,”Hep yazdık, çizdik… Ciha Kalesi etrafını 360o görme açısına sahip volkanik bir tepenin tam tepe noktasına kuruludur. Bu yüzden kalenin manzara portföyünde deniz de bulunmaktadır. Hani “deniz ayaklarının altında” derler ya, tam da o cinsten… Üstelik kalenin etrafında ziyadesiyle boş alan bulunmaktadır. Şimdi bu kalenin öncelikle restorasyonunun yapılması gerekmektedir. Bu konuda belirli bir yol alındığını biliyoruz. Ancak restorasyon işlemi umarız kara taş duvar inşaatına dönüşmez. Kalenin iç bölümleri de tespit edilir ve kaleye etrafı çevrili ama içi boş bir yapı muamelesi yapılmaz. Kale restorasyonu hallolduktan sonra yapılması gereken dört adım olduğu kanaatindeyim. Bu sayı elbette artırılabilir, yeter ki hayal kurabilelim.” dedi

Kaleye ulaşımın sağlandığı ve aynı zamanda Şentepe (Ğulivat) köyü yolu birçok açıdan uygun değil. Çünkü mahalle içinde evlerin arasında ilerleyen bu yol hem ihtiyaca cevap veremez hem de ziyaretçilerin mahalle sakinlerini rahatsız etmesine kayıtsız kalınamaz.ifadelerini kullanan Hiçyılmaz,

“ Bu yüzden restorasyonla birlikte ivedilikle kaleye ulaşımı doğrudan sağlayan yeni bir yol yapılmalıdır. Bu yolun da otantik kaidelere uygun şekilde parke veya taş döşenmesi gerektiğini zannediyorum söylemeye gerek yok. Ayrıca bu yoldan hariç olmak üzere yaya ziyaretçiler için patika yol da yapılmalıdır.

Kalenin etrafında; kaleyi hiçbir şekilde bozmayacak, ön plana çıkmayacak, kaleyle ve doğayla uyumlu kaliteli hizmet verecek olan bir mekân yapılmalıdır. Yöresel kahvaltıdan, nezih bir akşam yemeğine, yemekli düğün merasimlerinden iş toplantılarına kadar her ihtiyaca cevap verebilecek tam teşekküllü bir mekânı kast ediyorum. Kalenin dört bir yanına fotoğraf sanatçıları için seyir terasları ve gözlem dürbünleri kurulmalıdır.” Diye konuştu

Bölgede farkındalık yaratmak ve kaleyi ciddi anlamda bir cazibe merkezine dönüştürmek için hem Hemşin Deresi tarafından, hem de tam tersi istikamette Meleskur Deresi tarafından teleferikle kaleye iniş-çıkış tesis edilmelidir, diyerek,

Yörede bu açıdan da tek olma özelliğini taşıyacağı için teleferik sisteminin kaleyi iyiden iyiye ilgi merkezi yapacağı aşikârdır. Bunun artık detayına girmeye de gerek yok, teleferik projesi Ciha için elzemdir. Dedi.

Murat Ümit Hiçyılmaz Pazar ve Hemşin’in ortak hareket ederek Turimi daha da etkin hale getireceğini söyleyerek, sözlerine şu ifadelerle son verdi.

“Kale için son önerimiz ise oldukça sıra dışı bir projedir ama yapılması durumunda çok ilgi çekeceği muhakkaktır. Ciha Kalesi ile ilgili efsanelerde anlatılan bir husus vardır ki, o da kaleden Hemşin Deresine gizli bir yer altı tüneli ile inilebildiği efsanesidir. Aynı efsane Zilkale için de söylenmektedir ve artık bunun doğruluğunun hiçbir önemi yoktur, mevzumuz o değil. Önemli olan günümüz teknolojisi ile böyle bir yaya tünelinin teknik olarak yapılabileceği ve heyecan arayan adrenalin tutkunlarının güvenli bir şekilde böyle bir yeraltı tüneli ile kaleden aşağıya inebileceği gerçeğidir. Bir an için böyle bir projenin hayata geçirildiğini düşünün, özel korkuları olanlar hariç herkes o tüneli kat etmeyi elbette arzulayacaktır. Ve böyle bir projenin çevrede yaratacağı ilgiyi tasavvur edin… Nasıl ses getireceğini, insanların ne derece ilgi göstereceğini bir düşünün.

Tüm bunları birlikte hayal ettiğimizde sadece Ciha Kalesinin değil, Pazar’ın ve Hemşin’in ne derece cazibe merkezi olacağı ayan beyan ortadadır. Ancak tüm bunlardan önce Ayder’de ve Fırtına Vadisinde düşülen hatalardan dersler çıkarılmalı, turizmde yatırım düşünen hemen herkes bilinçlendirilmelidir. Altı ayda yetiştirilen alabalık, kolot peynirinden yapılan muhlama, Batum’dan ucuza tedarik edilen bal, BİM’deki peynir çeşitleriyle sunulan yöresel kahvaltı, İngilizce mekân isimleri gibi unsurlar bizim kültürümüz değildir. Kültürümüzü ve ürünlerimizi doğru şekilde pazarlamak noktasında bilinçlenmemiz şart… İşin içine ruhumuzu ve samimiyetimizi koymadıktan sonra ne yapılırsa yapılsın kaybetmeye mahkûmuz.”

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2020, 13:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER