YUSUFELİ BARAJI VE HES PROJESİNDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

YUSUFELİ BARAJI VE HES PROJESİNDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

YUSUFELİ BARAJI VE HES PROJESİNDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Abdullah Uzun
Abdullah Uzun
01 Kasım 2018 Perşembe 15:13

DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü Yusufeli Barajı ve HES Projesi’nde çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Hayati Akbaş

ARTVİN-DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü Yusufeli Barajı ve HES Projesi’nde çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Yusufeli Barajının tamamlanması ile milli bütçeye yıllık 600 milyon TL katkı sağlayacak projede Baraj Gövde Betonu dökümünde Konveyör Bant Sistemi de devreye girdi.

DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğünce yapılan açıklamada; “Yusufeli Barajı Doğu Karadeniz Bölgesinde Artvin’in 70 km Güney Batısında Çoruh Nehri üzerinde yer almaktadır.

Barajın temelden yüksekliği 275 m olup, çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Ülkemizin birinci, Dünyanın üçüncü en yüksek barajıdır.

Tesisin kurulu gücü 558 MW olup; yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kWh/yıl’dır.

Projenin tamamlanması ile yıllık yaklaşık 600 milyon TL milli bütçeye katkı sağlanacaktır

Yusufeli Barajı ve HES ihalesi 13 Ağustos 2012 tarihinde yapılmış olup; inşaat çalışmalarına 21 Aralık 2012 tarihinde başlanılmış ve bugün itibarı ile % 98’lik parasal gerçekleşme sağlanmıştır. İşin kesin hesap çalışmaları devam etmektedir.

Yusufeli Barajı ve HES İkmal ihalesi 30 Mart 2018 tarihinde yapılmış olup; inşaat çalışmalarına 20 Nisan 2018 tarihinde başlanılmıştır. Sözleşmeye göre iş bitim tarihi 04 Nisan 2021’dir.

Yusufeli Barajı ve HES İnşaatında geçici bağlantı yolları, baraj ulaşım yolları tamamlanmıştır. Derivasyon yapıları tamamlanmış olup; 01 Nisan 2014 tarihinde Çoruh Nehrinin derivasyonu yapılmıştır. Memba ve mansap batardoları tamamlanmıştır.

Baraj gövdesi kazı ve destekleme çalışmalarına 20 Haziran 2014 tarihinde başlanmış olup; 21 Haziran 2018 tarihinde temel kotuna ulaşılmıştır.

Temel enjeksiyon çalışmaları tamamlanmıştır. Enerji kırıcı havuz kazısına başlanmış olup; kazı ve destekleme çalışmaları devam etmektedir.

Baraj gövde betonu döküm çalışmalarına 11 Temmuz 2018 tarihinde başlanılmış olup; çalışmalar devam etmektedir. Bugüne kadar 140.000 m³ baraj gövde betonu dökülmüştür.

Enerji yapıları ulaşım, kablo ve havalandırma amaçlı tüm tünel ve galeriler tamamlanmıştır. Santral binası kazı ve destekleme çalışmaları ile tavan kemer betonu tamamlanmıştır. Santral binasında gömülü parça montajları ile kalıp, donatı ve beton dökümleri koordineli olarak devam etmektedir.

Enerji şaftı kazısı tamamlanmıştır. Su alma yapısı beton imalatları tamamlanmış olup tünel kısmında kaplama betonlarına başlanmıştır. Şalt sahası kazı çalışmaları tamamlanmış olup; şalt sahası binası inşaatına başlanılmıştır.

Elektromekanik teçhizat çalışmaları baraj inşaatı ile koordineli olarak devam etmektedir.

Yusufeli Barajı ve HES çalışmalarında toplam fiziki gerçekleşme % 60 seviyesindedir.” İfadelerine yer verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.