YEREL BASIN BİR ŞEHRİN AYNASIDIR!

Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Erişen, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan,

YEREL BASIN BİR ŞEHRİN AYNASIDIR!

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde Artvin’i yönetenlere, siyasilere ve sivil toplum örgütlerine seslenen Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Erişen, ziyarette önemli açıklamalarda bulunarak durum değerlendirmesinde bulundu.

Artvin Gazeteciler Cemiyeti’nde gerçekleşen ziyarete Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Erişen, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Orhan Sevinç ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Erişen burada yaptığı açıklamada; “Öncelikle bizim bölgedeki en aktif cemiyetlerimizden birisi Artvin Gazeteciler Cemiyeti. Dolayısıyla Artvin’in bizde Karadeniz Gazeteciler federasyonunda ayrı bir yeri var. Özellikle etkinliklerimize katılım noktasında çok hassaslar. Başta Zeki Başkan ve yönetim kurulu olmak üzere hepsine çok teşekkür ediyoruz.” Dedi. Son dönemde yerel basının içinde bulunduğu koşullar yerel gazeteleri kapanma noktasına getirdiğini belirten Erişen; “Gerek yaşadığımız ekonomik koşullar gerekse de peşinden gelen pandemi süreci nedeniyle hakikaten yazılı basını, yerel basın yaşam savaşı veriyor. Bizim konfederasyonumuzun girişimi ile can suyu olması babında kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği olarak bir takım yaptırımlarımız oldu. Bir takım kazanımlar oldu ama bunların hepsi suni bir gündemdi. Bunlar geçicidir. Dolaysıyla bu süreç bitecek.” İfadesini kullandı. Buradaki gazete sahiplerini ve cemiyetleri kutluyorum” dedi.

Erişen konuşmasının devamında; “Bize düşen, cemiyetlere düşen, gazete sahiplerine düşen gazeteleri birleştirmektir. Artvin bu konuda bir çalışma başlattı cemiyetimizin öncülüğünde. Bizleri de bu çalışmaları için destekte bulunmamız için davet ettiler. Artvin’de bu süreç çok hızlı gelişti. O yönde de buradaki gazete sahiplerini ve cemiyetleri kutluyorum. Kısa sürede bu birleşmeyi sağladılar. Bu birleşme şunu kabul etmek gerekir ki, sayının düşmesi çok sesliliği önlemiyor, daha da kaliteyi arttırıyor. Daha da güçlendirecektir. Hem gazete sahiplerimiz hem de burada ekmek yiyen, çalışan meslektaşlarımız hem daha iyi şartlarda çalışacak hem ücretlerini daha rahat alabilecekler. Hem de kaliteli bir gazetecilik olacaktır. Buradaki birleşmeyi bölgemizde ve Türkiye’de örnek gösterebileceğimiz bir çalışma olarak kabul ediyoruz. Bir kez daha kutluyorum.

Önümüzdeki süreçte zor şartlar bizi bekliyor. Yazılı basın olarak Artvin’deki arkadaşlarımızda en önemli aşamayı güç birleştirerek gelecek sıkıntılara karşı bir önlem olarak ilk aşamayı çok başarılı bir şekilde yürüttüler.” Dedi. Artvin’i yönetenlere siyasilere, sivil toplum örgütlerine bir mesaj vermek istiyorum diyen Erişen; “Buradaki güç birliğine yerel gazetelere sahip çıkmak zorundalar. Başta sayın Valimizin öncülüğünde resmi kurumların resmi ihalelerinin gazetelerde yayınlatmaları konusunda bununla ilgili yönetmelik ve kanunlar ver ve daha hassas davranmalarını bekliyoruz. Çünkü acil olanların dışında bütün ihale ilanlarının resmi ilan yayınlamaya haiz gazetelerdeki ki Artvin’de iki gazetemiz var şuanda ve bunlarda yayınlamaları konusu da Sayın Valimizin dolayısıyla Sayın Belediye Başkanımızın da, rektörümüzün de diğer kamu kuruluşlarımızın da mevcut yasa doğrultusunda ihalelerini gazetelerde yayınlatmaları konusunda hassas olmaya çağırıyorum.” Şeklinde konuştu. Çok daha ileri seviyede bir gazetecilik olacaktır” dedi.

Erişen; “Yaşanan süreç göstermiştir ki yapılan yatırımları ulusal gazetelerde görmeniz mümkün değildir. Dolayısıyla buradaki yaptığınız hizmetleri buradaki gazeteler kamuya aktaracaktır. Bu hem kendi reklamları hem de faaliyetlerin halka duyurulması konusunda ücretsiz verdiği bir hizmettir buradaki gazetelerin. Bunun karşılığında da sizler de resmi ilanların yayınlanmasının bekliyor ve abone desteği bekliyor ki bunlarda karşılıklıdır. Yerel basın bir şehrin aynasıdır. Burada yapılan hizmetlerin bir kamuoyuna yansıtma aracıdır. Yerel basına Artvin halkı, Artvin bürokrasisi sahip çıkarsa çok daha ileri seviyede bir gazetecilik olacaktır. Artvin basının bunu yapmıştır bundan sonrada Artvin bürokrasisi de, Artvin halkı da buna sahip çıkacaktır.” İfadelerini kullandı. Ziyaret konuşmaların ardından çekinilen fotoğraf ile son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER